Marten 86593 1920

Na kunu v zahradě nebo okolí domu platí pes i kontroverzní babské rady

Hlučná noční šelma velikosti kočky, která dokáže během chvilky poškodit kabeláž v autě, vykousat tunel v tepelné izolaci domu nebo si ulovit slepici z vašeho kurníku. Abychom byli upřímní, přítomnost kuny v okolí domu není jen jednostranně negativní záležitostí. Kuna se totiž živí drobnými hlodavci, kteří často devastují naše zahrádky. Problém nastává, když si naše území začne nárokovat a zabydlovat, což obnáší zničené věci, mrtvé slepice, trus, zápach a hluk ve chvílích, kdy spíme. Pokud se v blízkosti vašeho domu usídlila kuna skalní, máte o zábavu postaráno. Jak se nezvaného hosta zbavit a ochránit tak svůj majetek i spánek?

Mohlo by vás zajímat:  Zlatoočky z domova nevyhánějte. Během zimy pomohou od škůdců na pokojových rostlinách

Utěsněte všechny otvory, auto parkujte v garáži… a pořiďte si psa

Základem je zajistit, aby se kuna nemohla dostat do domu, na půdu nebo střechu. Je třeba ucpat a utěsnit každou skulinku, protože kuny se dokážou protáhnout i sebemenším otvorem. Umí skvěle šplhat po stromech, ořežte proto všechny větve, které by jí mohly pomoci při cestě na střechu. Jestliže chcete ochránit kabely svého auta, jediným zaručeným prostředkem je neustálé parkování v garáži. I tady platí, že nesmí být nikde sebemenší otvor, kterým by se kuna dokázala protáhnout.

Mohlo by vás zajímat:  S teplými dny se k životu probouzí i ovádi. Jejich bodnutí je nepříjemné a nebezpečné

Poslední možností je pořízení psa. Tato rada nefunguje vždy, ale existuje možnost, že se kuna bude bát, případně že ji pes uloví.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nic nepomáhá? Zkuste babské rady nebo mechanickou past

Jestliže jste zabezpečili, co se zabezpečit dalo, a přesto nacházíte překousané kabely, zardoušenou drůbež nebo v noci místo spánku posloucháte šramot na půdě, nevzdávejte se a zkuste ještě vyzkoušet některý z často doporučovaných tipů:

  • pachové stopy,
  • lidské vlasy nebo psí pelech pod auto,
  • světlo s čidlem pohybu,
  • zvukovou plašičku,
  • mechanickou past.
Mohlo by vás zajímat:  Zahradu před invazí škůdců ochrání oblíbené rostliny. Jejich vůně je pro ně nesnesitelná

Pokud je vaše kuna mazaná a nenechá se odradit ani chytit, může vás utěšit alespoň skutečnost, že se v přírodě kuny dožívají průměrně tří let.

Přidat na Seznam.cz