Plant Shop Owner Cleaning Leaf Potted Plant

Majonéza není na listy rostlin vhodná, lesk jim přirozeně dodají hnojiva

Postarat se správně o pokojové rostliny není nejjednodušší úloha ke splnění. Každá rostlina totiž vyžaduje jinou péči. Některé potřebují půdu kyselejšího charakteru, jiné naopak upřednostňují speciální substrát. Každý majitel květin si přeje, aby jeho rostliny měly krásné listy a všechny uchvacovaly. Je pravdivé tvrzení, že je na listy třeba mazat majonézu?

Majonézu na listy nedávejte

Už se k vám dostala teorie o rozzáření listů domácích rostlin za pomoci majonézy? Prý když potřete listy rostliny majonézou, jejich barva se zintenzivní a budou lesklé. Je to ale bohužel mýtus. Dokonce se jedná o metodu nanejvýš nevhodnou. Majonéza ucpává póry v listech, které rostlina používá k dýchání. Navíc při pokojové teplotě se majonéza začne kazit. Z tohoto důvodu se tento způsob oživení nedoporučuje.

Mohlo by vás zajímat:  Len není jen surovinou na výrobu oblečení, drobná semínka lze i netradičním způsobem konzumovat
Zdroj obrázku: Freepik

Jak tedy o listy pečovat?

Stejně jako vlasy lidí nebudou zářivé bez vhodné výživy a dostatečné péče, i listy rostlin potřebují péči zevnitř. Základem je dostatečný přísun minerálních látek a vitaminů. Toho lze dosáhnout například přidáním hnojiva, které je určené přímo pro konkrétní pokojovou rostlinu. Jde to však i bez chemie. Podomácku si můžete vyrobit hnojivo například z banánových slupek nebo lze do vody na zalévání přidat trochu olivového oleje.

Pryč s prachem na listech

Jak jste si jistě všimli, listy květin se poměrně rychle zapráší. Jednak to nevypadá moc hezky a jednak může opět dojít k ucpání průduchů. Zároveň není vhodné, aby se do rostliny dostaly chemikálie, proto je nejlepším prostředkem voda. Prachu se zbavíte, když rostlinu otřete vlhkou houbičkou anebo ji osprchujete. Pokud nechcete využít houbičku, můžete ji nahradit ekologickými vlhčenými ubrousky bez vůně a jiných chemických látek.

Zdroj: https://www.livingetc.com/news/should-you-use-mayo-on-your-houseplants-leaves
Přidat na Seznam.cz