Close Up Hands Cutting Plant

Omlazovací kúra pokojové rostliny oživí. Květiny posílí a budou opět krásné

Interiérová zeleň je součástí každé domácnosti a často dotváří celkový design místnosti. A co víc, rostliny jsou potěchou pro oči a duši, ale také dodávají tolik potřebný kyslík nebo čistí vzduch od toxinů. V den nákupu vypadají pokojovky krásně, ale po několika týdnech či měsících mají zežloutlé listy a zdeformované stonky. Rozhodně neodpovídají stavu, ve kterém byly na začátku. Jak hrnkové rostliny omladit, aby dělaly radost a byly zase chloubou interiéru?

Zálivka nestačí

Mnozí pěstitelé mají pocit, že stačí pokojové rostliny jednou za určitý čas zalít. Jenže nehledě na pravidelné zalévání mohou chřadnout. Nejprve přestanou kvést, poté se mění tvar listů nebo stonků, které se mohou deformovat nebo dřevnatět. Celá rostlina může po čase zežloutnout nebo uhynout vlivem plísňových onemocnění nebo napadení různými škůdci. Jak tedy zase dodat rostlinám pověstný glanc? Je to nadmíru snadné a rozhodně se nejedná o mnohahodinovou práci.

Mohlo by vás zajímat:  Kapradiny lze pěstovat i jako zajímavé pokojové rostliny, potřebují však zajistit vhodné podmínky
Zdroj obrázku: Freepik

Jaro je časem pro omlazení

Kdy se pustit do omlazovací kúry pokojovek? Ideálně v čas, kdy se prodlužují dny a je více slunečního svitu, což je na jaře. Termín není závazný, ale ošetřování vegetace je vhodné provádět od dubna do října. Co rostliny potřebují? Bezpochyby potřebné živiny, které se mohou doplnit domácími nebo kupovanými přípravky. Hnojení je možné pomocí univerzální směsi, přičemž je vhodné při této příležitosti vyjmout rostlinu z květináče a odstranit z kořenového balu suché a poškozené výhonky. Rostlina se následně vrátí do nádoby, vymění se zemina nebo se doplní čerstvý substrát a hnojivo.

Mohlo by vás zajímat:  Zálivka je pro pokojové rostliny klíčem ke zdraví a růstu. Správný moment zalití prozradí jednoduchý test

Prořezávka omladí nejen opticky

Dalším krokem je prořezávka, kdy se musí odstranit suché a poškozené výhonky, stonky nebo listy. Zastřihnout se mohou zkroucené části. U některých rostlin je možné provést radikální řez, aby došlo ke stimulaci růstu. Pravidelné prořezávání rostliny posiluje, nejde tedy jen o estetickou stránku. Vhodné je při této příležitosti připravit i rostlinné řízky, ze kterých se mohou vypěstovat nové sazenice. Pro nejsnazší zakořenění ve vodě jsou vhodné pokojovky, jako jsou břečťan, dracéna nebo monstera.

Zdroj: https://www.goodearthplants.com/six-ways-to-revive-a-dying-house-plant-before-its-too-late/
Přidat na Seznam.cz