Mixed Cacti Shelf

Sukulenty vydrží bez vody i měsíc, zásadní je pro ně teplota a dostatek světla

Říká se, že odolají všemu, protože v jejich přirozeném prostředí jsou vystaveny neskutečným extrémům. Musí zvládnout vysoké teploty i dlouhotrvající sucho, proč se jim tedy v interiéru nedaří? Jak je možné, že chřadnou, nebo dokonce zcela uhynou? Mnozí pěstitelé mají pocit, že sukulenty žádnou péči nepotřebují. A je sice pravda, že jsou tyto rostliny velmi houževnaté, přesto je třeba dodržovat určitá pravidla při jejich pěstování, aby vypadaly přitažlivě a byly potěchou pro oči.

Pěstování sukulentů

Mezi sukulenty patří kaktusy, ale také aloe nebo sanseviera, kterou mnozí znají pod názvem tchynin jazyk. V domácnostech jsou velmi oblíbené, protože nepotřebují každodenní zálivku a jsou netypickými živými dekoracemi. Z toho důvodu jsou oblíbené též u interiérových designérů, kteří s nimi pracují při navrhování vnitřního prostoru bytů i kanceláří. Pro svůj dokonalý růst potřebují ale správně nastavené podmínky, protože jsou sice extrémně odolné, ale je potřeba o ně pečovat.

Mohlo by vás zajímat:  Připravte pokojové rostliny na dovolenou. S několika vychytávkami žíznit nebudou
Zdroj obrázku: Freepik

Chřadnou? Potřebují nejen více světla!

Jaký je nejčastější důvod pro chřadnutí sukulentů? Bezesporu nedostatek světla, protože sukulentům se daří na okenních parapetech nebo na prosluněných terasách. V koupelně nebo v místnostech s nedostatkem světla mohou chřadnout doslova před očima. Obdobně při nedostatku živin nebo při příliš vlhkém substrátu, kdy zahnívají kořeny. V takovém případě je třeba sukulent přesadit do suchého speciálního substrátu, který tvoří směs zeminy, písku, keramzitu nebo štěrku.

Vlhkost i ideální teplota

Nepotřebují přílišnou zálivku, přesto vyžadují pravidelnou závlahu v létě, naopak v zimě postačuje zalévání jednou měsíčně. Nejsnazší je zkontrolovat substrát, který nesmí být příliš vlhký, ale naopak sušší. Sukulenty také milují teplo, v době zimního odpočinku se proto doporučuje udržovat rostliny v místnostech s teplotami nad 10 stupňů Celsia. Při chřadnutí sukulentů se musí zahnojit přípravky s dávkou draslíku a fosforu. Uvadnuté nebo zažloutlé části se také musí odstranit, protože rostlinu by mohla napadnout plíseň, pak je ještě třeba ošetření fungicidem.

Zdroj: https://www.architecturaldigest.com/story/how-to-care-for-succulents
Přidat na Seznam.cz