Young Green Fern Leaves

Kapradiny potřebují dostatek vlhkosti a přítmí. Jsou ideální k jezírku i do stinného kouta zahrady

Kapradiny jsou krásné, ale často podceňované rostliny. Tyto rostliny jsou ideální pro stinné a vlhké části zahrady. Největší pozornost upoutají jejich nádherné listy. Tvar a velikost listů závisí na druhu kapradiny. Kapradiny jsou ideální na skalku nebo k jezírku. Dříve se věřilo, že kapradina má magickou moc, což se stalo inspirací mnoha pohádek.

Umístění kapradin na zahradě

Kapradiny jsou velmi rozmanité, ne všechny druhy totiž preferují vlhká a stinná stanoviště. Některé kapradiny mají rády suchá a slunná stanoviště, a proto jsou ideální pro skalky. Stále ale většina kapradin má ráda stinná místa, a proto je ideální místo pro kapradiny pod stromy. Kapradiny můžete pěstovat v květináčích, na terase, balkonu nebo u vchodu do domu. Těmto rostlinám taky vyhovuje výsadba u rybníka nebo potoka.

Mohlo by vás zajímat:  Hortenzie dělají rok co rok radost nádhernými květy, jejichž barvu lze dokonce měnit

Ideální podmínky pro pěstování kapradiny

Při výsadbě kapradin je třeba řádně připravit substrát. Je nutné přidat velké množství humusu nebo rašeliny, díky čemuž bude substrát dobře držet vlhkost. Ihned po výsadbě je potřeba mulčovat vrchní vrstvu listím, jehličím nebo kůrou. Pokud je dlouhotrvající sucho, musíte kapradiny pravidelně zalévat, aby nevysychaly. Kapradiny není třeba hnojit, stačí je na jaře přihnojit kompostem. Suché listy kapradin odstraňujte až na jaře, protože během zimy chrání kořenový systém před mrazem.

Mohlo by vás zajímat:  Březen je ideální měsíc pro sázení nových keřů. Péči ale potřebují i starší dřeviny
Zdroj obrázku: Freepik

Druhy kapradin

V zahradách se nejčastěji vyskytuje kapraď samec. Tuto kapradinu můžete vidět i v lese. Má nápadné, velké a zubaté listy. Tento druh má rád vlhko, proto je ideální k jezírku. Kapradina královská má barevné listy, které mohou dosahovat délky až 1 m. Barva listů se mění ze zelené na začátku jara na žlutou během podzimu.

Některé druhy kapradin jsou chráněné

Kapradina královská je přísně chráněná, a proto se dá koupit buď ve školkách okrasných rostlin, nebo na internetových obchodech. Kapradiny můžete množit mnoha způsoby, ale nejjednodušší je rozdělit oddenky již brzy na jaře. Jedná se o rychlý a snadný způsob, jak rozmnožit svou sbírku kapradin.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-ferns/
Přidat na Seznam.cz