Branches Covered With Frost Frosty Plants Early Morning Cold Season (1)

Připravte svou zahradu na přicházející zimu

Správné kroky na podzim vám mohou hodně usnadnit příchod jara na zahradě. Na první pohled se může zdát, že na podzim se práce na zahradě zpomalí. Není to pravda. Musíte ji totiž pořádně připravit na zimu, aby se trávníku, záhonům i stromům dařilo během celé zimy. Tyto kroky musíte udělat každý podzim, abyste měli silnou a zdravou zahradu.

Nemocné rostliny i plevel musí pryč

V první řadě projděte celou zahradu. Najděte nemocné rostliny a jejich části, které musíte odstranit. Ostatní nechte na zahradě. Stejně postupujte s plevelem. Hlavně invazivní plevel musí pryč ze záhonů i trávníku, jinak se vám přes zimu dostane úplně všude.

Mohlo by vás zajímat:  Proti klíšťatům v zahradě se lze bránit výsadbou řady rostlin a třešňovým postřikem

Úprava půdy a krytí plodin

Pro hnojení, kompostování a mulčování půdy nastává nyní ten nejlepší čas. Obohatíte tím svou půdu a na jaře se zahradě bude dařit mnohem lépe. Pro lepší zdraví zahrady byste měli zasadit na zahradu jetel nebo hrách, které zvýší hladinu dusíku v půdě.

mulch-bark-pine-bark-trunk-young-tree-green-grass-protective-layer-plant-care
Zdroj obrázku: Freepik

Trvalky a cibule

Na podzim musíte také ostříhat trvalky, ale postupujte velmi opatrně. Vždy se informujte u konkrétní rostliny, jestli je vhodná na podzimní zastřižení. Na podzim můžete na záhony zasadit cibuloviny, např. cibule, narcisy, tulipány nebo krokusy.

Mohlo by vás zajímat:  Oslaďte život své zahradě. Na cukru si pochutnají rostliny, včely i přátelské bakterie

Kompost a mulč

Založte nebo regenerujte svůj kompost. Vyčištění kompostu uvolní místo pro další materiál. A právě na podzim ho budete mít dost, protože máte jistě zahradu plnou listí. Zimní mulčování má hodně výhod, včetně snížení ztrát vody, ochrana půdy nebo zamezení růstu plevele. Nesmíte to proto podceňovat.

Vegetační období a čisté nástroje

Podívejte se na svou zahradu a zhodnoťte, jaký měla rok. Možná byste mohli příští rok pořídit jiné odrůdy, více druhů zeleniny nebo nové ovocné stromy. Udělejte si plán na jaro a budete mnohem klidnější. A nakonec připravte na zimu všechny nástroje, včetně sekačky, strunovky nebo hadice na vodu.

Zdroj: https://learn.eartheasy.com/articles/ten-ways-to-prepare-your-garden-for-winter/
Přidat na Seznam.cz