Open Red Flower With Defocused Background

Růže potřebují dostatek slunce, pravidelné prořezávání a kvalitní půdu

Růže jsou nadčasové, zdobí naše zahrady svými zářivými barvami, jemnými okvětními lístky a okouzlující vůní. Pěstování a péče o růže však můžou být trochu náročné, zvláště pro začínající zahradníky. Abychom se vyhnuli běžným nástrahám a dosáhli úspěchu se svou růžovou zahradou, sestavili jsme seznam největších chyb, kterých se při péči o růže často dopouštíme. Poučením se z těchto chyb můžete zlepšit své dovednosti v pěstování růží a zajistit, aby vaše růže prosperovaly v celé své kráse.

Stav půdy na prvním místě

Jedním z nejkritičtějších aspektů péče o růže je zajištění správných půdních podmínek. Růže vyžadují dobře propustnou půdu s hodnotou pH mezi 6,0 a 6,5. Zanedbání přípravy půdy může vést ke špatnému růstu, náchylnosti k chorobám a slabým rostlinám. Před výsadbou růží upravte půdu organickou hmotou, jako je kompost nebo dobře shnilý hnůj, abyste zlepšili její strukturu a úrodnost.

Mohlo by vás zajímat:  Jediná chyba může pivoňky zničit. Málokdo přitom ví, kdy je správně přesadit

Růže jsou náročné na živiny a prospívá jim pravidelné hnojení. Nesprávné nebo nadměrné používání hnojiv však může způsobit více škody než užitku. Použití příliš velkého množství hnojiv na bázi dusíku totiž může mít za následek nadměrný růst listů na úkor květů. Je proto důležité zvolit vyvážené hnojivo na růže nebo organické alternativy.

Zdroj obrázku: Freepik

Péče o samotné růže je také zásadní

Prořezávání hraje zásadní roli při udržování zdraví a vitality růží. Mnoho zahrádkářů dělá tu chybu, že stříhá buď příliš mnoho, nebo příliš málo. Přílišné prořezávání může rostlinu oslabit, omezit kvetení a učinit ji náchylnější k chorobám. Zanedbávání prořezávání na druhé straně vede k příliš bujnému růstu a špatné cirkulaci vzduchu.

Mohlo by vás zajímat:  Působivé květy hortenzie budou krásnou dekorací po usušení, barvu si navíc lze přizpůsobit

Růže jsou také náchylné k různým škůdcům a chorobám. Ignorování preventivních opatření proti škůdcům a chorobám může rychle vést ke zhoršení zdraví a vzhledu růží. Pravidelně proto kontrolujte své rostliny, zda nevykazují známky napadení nebo nemoci, a přijměte proaktivní opatření, jako je používání organických insekticidů a fungicidů, abyste udrželi své růže zdravé.

V neposlední řadě je třeba zmínit, že růže jsou rostliny milující slunce, vyžadují minimálně šest hodin přímého slunečního záření denně, aby se jim dařilo. Nedostatek slunečního světla může vést ke slabému růstu, menšímu počtu květů a zvýšené náchylnosti k škůdcům a chorobám.

Zdroj:https://www.gardendesign.com/roses/care.html
Přidat na Seznam.cz