Pampas Grass Detail

Okrasná tráva sluší každé zahradě. Ořezání ve špatnou dobu ji může úplně zničit

Okrasná tráva je módním trendem i dokonalým zahradním prvkem, který dodá venkovnímu prostředí na eleganci a lehkosti. Už v malém vánku příjemně šustí a svým zbarvením je výtečnou možností, jak vylepšit vzhled zahrady. S koncem sezóny nastává ale dilema – před zimou ostříhat, nebo ponechat? Odborníci radí zejména obezřetnost, protože při špatném načasování může dojít k nevratnému poškození rostlin. Podle čeho se řídit a jak provádět střih?

Řešení pro zahrady i parky

Okrasné trávy rozličných druhů jsou oblíbené u rodinných domků, ale také v městských nebo v zámeckých parcích. Jsou totiž pěkné na pohled od jara až do podzimu. A co udělat s těmito okrasnými rostlinami před zimou? Horlivost není namístě, protože může dojít k jejich nevratnému poškození, protože promrznou. Jak tedy provádět podzimní údržbu těchto nezvyklých rostlin, které krášlí zahradu?

Mohlo by vás zajímat:  Oblíbené azalky jsou nenáročné, při pěstování stačí dodržet pár jednoduchých pravidel
Zdroj obrázku: Freepik

Zkrácení? Pozor na termín!

Úklid, hrabání, střihání… Zápalu podzimních zahradnických prací neuniknou ani okrasné trávy, které se mohou sestřihávat v jarním i v podzimním termínu. Bohužel podzimní střih se nesmí nechat na poslední chvíli před příchodem mrazíků, hrozí totiž, že citlivé exempláře vymrznou a mohou uhynout. Mráz se totiž může dostat až do nitra rostliny včetně kořenů a opečovávané krásky zlikvidovat. V takovém případě se mohou stébla pouze pročesat pomocí hrábí a zbavit tak rostlinu suchých a poškozených stébel.

Mohlo by vás zajímat:  Komplikovanější metodu množení muškátů volí většina, přináší lepší výsledky i odolnost rostlin

Pohádková zahrada v zimě

Řez se může provést až na jaře a nechat zbylá suchá stébla zdobit zimní zahradu zasypanou sněhem. Vyčuhující stébla spolu se sušenými květy vypadají kouzelně s tenkou vrstvičkou námrazy i se sněhovou přikrývkou. Ořezat je možné okrasné trávy v průběhu března, když se dny oteplují. Při přetrvávajících mrazech se musí tato činnost odložit až na duben. Řez se provádí ostrými zahradnickými nůžkami, které se musí vydezinfikovat. Před sestřihem se mohou stébla svázat provázkem, přičemž mladé kusy se zkracují na výšku 10 centimetrů, vzrostlejší pak na výšku 20 centimetrů.

Zdroj: https://www.thisoldhouse.com/lawns/23177153/ornamental-grass-care
Přidat na Seznam.cz