Close Up Helleborus Double Ellen Bloom

Vánoční růže uchvátí během zimy nádhernými květy. Spokojená bude na zahradě i doma

Čemeřice jsou rostliny, které v naší zeměpisné šířce postupně získávají na oblibě. Jejich velkou výhodou je, že tolerují nízké teploty a kvetou, i když ostatní ještě odpočívají. Díky tomu, že tuto rostlinu můžete ještě koncem podzimu sehnat v obchodě, často se u nich můžete setkat s názvem „vánoční růže“. Pěstování bohužel není vždy jednoduché, a proto byste měli znát pár šikovných tipů, které vám pomohou ke zdravým rostlinám s nádhernými květy.

Do květináče, nebo na zahradu?

Čemeřice patří do čeledi pryskyřníkovitých a zajímavostí je, že kvetou během zimy. Mohou se díky tomu stát nádhernou ozdobou vašeho domova i během chladných měsíců v roce. Ideální je vysadit je na zahradu, protože tam mají nejlepší podmínky pro správný růst. Často se s nimi ale můžete setkat i v květináčích, kdy fungují jako vánoční dekorace. Doma ale péče nemusí být jednoduchá, protože pro ně nebudete mít správné podmínky.

Mohlo by vás zajímat:  Zahrada plná čarovné levandule: díky řízkování si může každý vytvořit svůj vlastní kousek Provence
Zdroj obrázku: Freepik

Čemeřice na zahradě

Máte-li k dispozici zahradu, rozhodně je zasaďte venku. Ideálně byste jim měli vybrat klidné a polostinné místo, které bude dobře chráněné před větrem. Výsadbu si naplánujte dobře, protože nesnáší přesazování. Jsou velmi křehké, takže byste je tím mohli zcela zahubit. Půda by měla být volná a úrodná. Pokud tyto podmínky splníte, budete se moci z těchto rostlin těšit po mnoho let. Odhaduje se, že kvetou až deset let.

Čemeřice v květináči

Vypěstovat je ale můžete také v květináči na balkoně, terase i v pokoji. Bohužel v tomto případě jim musíte dát zvláštní péči. V první řadě je držte dál od topení a dalších zdrojů tepla, ale zároveň je nechte na světlém místě, aby mohly správně růst. Čemeřice mají rády nízké teploty, ideálně kolem 15 stupňů Celsia. Nesmíte je také zapomínat pravidelně zalévat, protože mají rády vlhkou půdu. Na druhou stranu je nesmíte přelévat, jinak budete bojovat s houbovým onemocněním. Když vše dodržíte, můžete se těšit z nádherných květů během celé zimy.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/flowers/hellebore/growing-hellebore-in-containers.htm
Přidat na Seznam.cz