Pumpkin Seeds Were Poured From Sack Ground

Mnozí házejí do koše poklad. Dýňová semínka jsou přitom v účincích na zdraví unikátní

Dýňová semínka jsou stále málo oceňována a vynechávána z denního menu. Často po loupání a řezání dýně přistávají v koši, což je obrovská chyba. V průběhu let vědci prokázali, že mají úžasný účinek na lidské tělo, mohou dokonce chránit před vážnými, život ohrožujícími nemocemi. Dýně je skvělým zdrojem betakarotenu, má antiparazitární a ochranný účinek na trávicí systém. A co semínka?

Druhy dýňových semen

V jedné dýni najdeme od 500 do 1000 křupavých semen. V závislosti na dýni, ze které pocházejí, je můžeme rozdělit do několika druhů, které jsou k dispozici k prodeji pro přímou spotřebu. Mírně se liší vzhledem a chutí.

Mohlo by vás zajímat:  "Musím počítat každou korunu, nakupuji i nahnilé potraviny za nižší ceny," přiznává senior František

Dýňová semínka jako zdroj vitamínů a minerálů

Tato nenápadná semena jsou zdrojem snadno stravitelných bílkovin, hořčíku, draslíku a vápníku, železa a cenných polynenasycených mastných kyselin. Kromě toho v dýňových semenech najdeme také mangan, fosfor, měď, zinek a vitamíny E, B, B2, B6, C a D. 100 g dýňových semen má asi 560 kcal, takže je nemůžete jíst bez omezování. Hrst dýňových semen denně jako doplněk k jogurtu, polévce, kaši nebo salátu bude nejrozumnějším řešením. Denní doporučená dávka je asi 30 g.

Mohlo by vás zajímat:  Nemoci ovocných stromků a chemikálie
Zdroj obrázku: Freepik

S čím pomáhají dýňová semínka?

Každý, kdo se potýká se srdečními problémy nebo hypertenzí, by měl zahrnout dýňová semínka do své každodenní stravy. Četné studie také prokázaly, že jak draslík, tak hořčík mají příznivý vliv na činnost srdce, a mohou dokonce chránit před rozvojem onemocnění tohoto orgánu. Draslík je zodpovědný za aktivaci enzymu potřebného ke stimulaci srdce k práci, zatímco hořčík umožňuje efektivnější práci a minimalizuje riziko poruch jeho rytmu.

V malých semenech skrytých uvnitř dýně najdeme také fenolové kyseliny, které jsou silnými antioxidanty.

Mohlo by vás zajímat:  Jedny z nejjedovatějších rostlin potkáme i v našich podmínkách. Namístě je největší opatrnost

S čím ještě vám tato semínka mohou pomoci?

Kromě toho bylo prokázáno, že dýňová semínka díky svým prospěšným složkám ovlivňují:

  • lepší stav vlasů a nehtů,
  • jsou užitečná při depresivní náladě, úzkosti a nespavosti,
  • mají příznivý účinek na prostatu,
  • podporují imunitní systém,
  • pomáhají udržovat normální hladinu cukru v krvi,
  • můžou být užitečná v boji proti střevním parazitům.
Zdroj: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-pumpkin-seeds
Přidat na Seznam.cz