Larkspur 3562193 1920

Okouzlující stračka připomene zašlou slávu rytířských časů a ozdobí každou slunnou zahradu

Stračka neboli Delphiniums je překrásná květina sytých barech, která dokáže zkrášlit jakoukoliv zahradu. Věděli jste, že rod této krásné rostliny zahrnuje až 350 druhů? Vysévat ji můžete jak na jaře, tak i na podzim. V létě vás bude těšit svou oslňující krásou. Rozhodně stojí za to, mít ji na své zahradě.  

Dopřejte jí dostatek slunce

Její vztyčené stonky vypadají jako rytíři čekající na turnaj. Květy jsou umístěné kolem dokola, krásně obepínají stonek rostliny. Již ve starověké Evropě byla tato květina považována za symbol rytířství. Stračky milují slunce, proto jim dopřejte záhon, který bude od rána do večera vyhřátý sluncem.

Mohlo by vás zajímat:  Správně zazimovat balkónové rostliny není žádná věda. Potřebují pouze svůj klid a malou pozornost
Zdroj obrázku: Pixabay

Překrásné barvy

Delphinium kvete různými barvami a odstíny modré, například safírově, ultramarínově modře a fialově. Lze také sehnat semena v neobvyklých barevných kombinacích, jako jsou bílé s téměř černým středem nebo s modrými a růžovými pruhy. Aby ale stračka zářila překrásnými květy, její půda musí být bohatá na organické látky a musí být neustále vlhká. Také byste jí měli dopřát pravidelné hnojení, nejlépe jednou za dva týdny přírodním hnojivem. 

Nejvhodnější do kytic

Květiny budou vhodné i do letní kytice. Pokud má někdo z vašich blízkých v létě narozeniny, jistě ho potěšíte krásnou kyticí s těmito květy. Po uříznutí vydrží až týden čerstvé, mohou ale vydržet i o něco déle, pokud květinám budete měnit pravidelně vodu a při výměně lehce zastřihnete konec každého stonku. V řezané kytici se budou stračky dokonale vyjímat se zelenými listy, například s pivoňkami. Je možné kytici usušit, a to tak, jako byste chtěli usušit růži. Pokud nařežete puget ze stračky, použijte širší vázu a na dno umístěte několik kamenů, protože květy rostliny jsou těžké.

Mohlo by vás zajímat:  Alocasia, jak pěstovat tuto rostlinu s krásnými listy?
Zdroj obrázku: Pixabay

Chraňte jemné stonky

Stonky této vysoké rostliny jsou křehké, proto bude vhodné je chránit před zlomením. Použijte různé pletivové či jiné podpěry. Musíte však myslet na to, že podpěra musí sahat alespoň nad polovinu rostliny, jinak by neměla žádný smysl. A pozor, stračka dokáže vyrůst až do výšky jednoho a půl metru. Ovšem, pokud jí poskytnete správné podmínky.

Přidat na Seznam.cz