Bouquet Blue Chrysanthemums Glass Vase Table Interior Room

Kytice čerstvých květin může rozzářit interiér na dlouhé dny. Stačí využít jednoduché triky

Dělají radost, k tomu dotvářejí příjemnou atmosféru a zvelebují interiér. Čerstvé květiny ve váze jsou potěšením a nadčasovým dárkem, který potěší nehledě na svátek nebo narozeniny. Škoda jen, že nevydrží ve váze dlouho. Co je možné udělat pro to, aby vydržely řezané květiny déle? Proč je důležité se o ně starat od prvního dne a nezáleží, zda se jedná o růže, pivoňky, nebo tulipány? Několik triků pomůže, aby zútulňovaly interiér po mnoho dní.

Raději poupata než vykvetlé květy

Jak ovlivnit délku životnosti řezaných květin ve váze? Už správným výběrem jednotlivých kusů, v květinářství i na zahradě, proto volte exempláře s poupaty. Je pravda, že nerozvinuté květy nevypadají tak krásně, ale zase vydrží ve vodě o poznání déle, protože teprve vykvetou. Následně je nutné sledovat stav stonků ponořených do vody, aby nedošlo k rozšíření hniloby, samozřejmostí je každodenní obměna vody. Před vložením do vázy se musí stonky zkrátit, pro zmenšení rizika se řez musí provést diagonálně do špičky, aby se rostlina co nejméně dotýkala dna nádoby, kde se usazují bakterie.

Mohlo by vás zajímat:  Begónie sluší balkonům i interiérům, nespokojí se ovšem s jen tak ledajakým prostředím
Zdroj obrázku: Freepik

Každodenní výměna vody

Hnilobě se zamezí též odstraněním listů ze stonku, aby nebyly namočené ve vodě. Při výměně vody je pak nutné provést zkrácení o jeden až dva centimetry. Namísto čerstvé vody z kohoutku se doporučuje použít převařenou, odstátou nebo přefiltrovanou vodu o pokojové teplotě a při výměně se hodí vymýt i vnitřek vázy, protože na stěnách mohou ulpívat hnilobné bakterie. A kam umístit vázu? Jednoznačně mimo dosah slunečních paprsků, protože v blízkosti oken směřovaných jihozápadním směrem rychleji vadnou.

Mohlo by vás zajímat:  Pivoňky ve váze vydrží déle čerstvé díky správné vodě i seříznutí

Do polostínu a přidat aspirin

Vhodnější je postavit vázu doprostřed jídelního stolu do polostínu. V okolí by neměla stát mísa s ovocem, protože řezané květiny mohou reagovat na uvolňující se etylen a rychleji chřadnout. A jak obnovit krásu růží nebo šeříků, které začínají vadnout? Namísto lázně s ledovou vodou se hodí stonky ponořit na pár sekund do vroucí vody, dojde tak k odblokování cévního systému a rostlina zase přijme vodu. Kromě toho je možné přidat do vázy cukr s kapkou jablečného octa, půlku aspirinu nebo pár kapek bělidla.

Zdroj: https://www.consumerreports.org/home-garden/how-to-keep-flowers-fresh/
Přidat na Seznam.cz