Anthurium Flamingo Flower 2507743 1920

Horké dny dokážou rostliny vysušit, pomůže jim pořádná koupel i přesazení

Horké jarní nebo letní dny mohou být pro vaše květiny problém. Stane se vám občas, že i přes sebelepší péči na svoje krásky zapomenete? Pokud už k tomu dojde, musíte zasáhnout co nejdříve, jinak o rostliny definitivně přijdete.

Co udělat nejdříve?

Zkontrolujte květináče a kořenové baly. Pokud je substrát seschlý natolik, že už vzniká prostor mezi ním a květináčem, je to vždy špatně. Je to předně známka toho, že rostlina už žije jen v minimu substrátu, pokud se mu tak dá ještě říkat. Kořenový systém už dosáhl takové velikosti, že bude lepší rostlinu přesadit. Rostlinu z květináče uvolněte a oklepejte starý zbytek zeminy. Zkontrolujte kořeny a odstraňte poškozené a suché části. Po přesazení substrát vždy pečlivě přimáčkněte, zajistíte tak, že se voda dostane ke všem kořenům.

Mohlo by vás zajímat:  Dopřejte si klidný spánek. Tyto rostliny doma vyčistí vzduch a hodí se i do ložnice
Zdroj obrázku: Pixabay

Jak správně zalévat květiny?

Rostliny, které se hlásí o svou péči, protože jste je zapomněli zalít, rozlišíte snadno. Pokud jsou listy jen svěšené a rostlina stále žije, přeneste květiny do vany a vydatně je osprchujte vlažnou vodou. Můžete využít i další způsob. Květiny naložte na půl hodiny do vany nebo kbelíku s vodou. Ponořte celý květináč tak, aby kořeny mohly nasát tolik vody, kolik potřebují. Poznáte to tak, že ze substrátu přestanou vycházet vzduchové bublinky.

Mohlo by vás zajímat:  Žluté nebo hnědé listy jsou voláním o pomoc. Pokojovkám chybí zásadní podmínka k životu

Správná průběžná péče je vždy lepší než litovat, že jste o květiny přišli. Vody by mělo být tak akorát. Přelité rostliny snadno uhnijí. Nejlepší je samozřejmě používat odstátou vodu, ze které vyprchá chlor a voda bude mít stejnou teplotu jako zalévané rostliny. To, jak květiny budou hospodařit s vodou, záleží mimo jiné i na volbě vhodného substrátu.

Zdroj obrázku: Pixabay

Využít můžete i půdní sorbenty, které se prodávají v několika variantách. Jedná se o speciální látku v podobě malých kuliček, které nabobtnají jako houba a mohou tak zadržet přebytečné množství vody. Tu pak kořenům uvolňují podle potřeby.

Přidat na Seznam.cz