Fallow Deer 984573 1280

Odlehlé zahrady mohou přilákat i jelena. Ochraňte svůj pozemek před tímto majestátním tvorem

Jelen je nádherné zvíře, ale zřejmě se shodneme na tom, že pokud se nejedná o opuštěné a zachráněné mládě, patří do lesa, a nikoliv na zahradu. Pokud však bydlíte v oblasti, kde se jeleni vyskytují, a nemáte dostatečně zabezpečený pozemek, může se vám snadno stát, že jelen navštíví vaši zahradu, a když zjistí, že tam máte pro něj zajímavou potravu, bude se k vám vracet a ničit vám stromy, keře, rostliny i případnou úrodu. Ukážeme vám, jakými humánními prostředky jej můžete od dalších návštěv odradit.

Mohlo by vás zajímat:  Zvětralé pivo je škoda jen tak vylít. Na zahradě jde využít nejen jako skvělé hnojivo

Mýdlo

Jedna z vůní, která je pro citlivý čich jelena neakceptovatelná, je vůně klasického mýdla. Mýdlo je tedy dobré nakrájet na menší kusy a ty rozmístit podél obvodu pozemku, a to jak kolem plotu, tak případně i na spodní větve stromů. Uvidíte, že si jelen příště návštěvu vaší zahrady rozmyslí.

Syrová vejce

Možná by vás nikdy nenapadlo, že jeleny odpuzuje pach syrových vajec. Možná je to dáno tím, že ve volné přírodě signalizuje tento pach rozbitá vejce a možnou přítomnost predátora. V každém případě se nabízí této skutečnosti využít a jelenovi vstup do vaší zahrady znepříjemnit.

Mohlo by vás zajímat:  Pěstování rostlin nebývá nic těžkého, několik zásadních chyb je ovšem může zahubit
Zdroj obrázku: Pixabay

Vezměte si šest velkých vajec a rozklepněte je do dvou litrů vody. Směs dobře promíchejte a dejte ji do láhve opatřené rozprašovačem. Poté obejděte svůj pozemek a postřikem ošetřete stromy, keře i záhony, zejména ty, které jsou na obvodu zahrady nebo v jeho blízkosti. Pamatujte však na to, že vydatnější déšť tuto ochranu spláchne a bude tedy třeba postřik obnovit.

Lidský pach

Jelen je divoce žijící zvíře a jako takovému mu jeho instinkt velí před člověkem prchat. Jelen má tak vyvinutý čich, že mu přítomnost člověka prozradí na velkou vzdálenost, aniž by ho musel nutně vidět. K odpuzení jelena můžete kolem pozemku například rozvěsit sáčky obsahující lidské vlasy nebo v sáčcích podél plotu rozvěsit použité a již nepotřebné ponožky.

Zdroj: https://www.almanac.com/pest/deer
Přidat na Seznam.cz