Tangerines 1721633 1920

Kdo by nemiloval mandarinky. Málokdo však už zná skvělé využití jejich slupek

V zimním období, kdy obchody přetékají voňavými mandarinkami, je sezóna, kdy se jich nemůžeme nabažit. Napadlo vás ale někdy při loupání mandarinky, že se její slupky dají velmi dobře využít v každé domácnosti? Že ne? Pak je tento článek právě pro vás! Slupky mandarinek mají četné možnosti použití v domácnosti, vyhazovat je by byla obrovská škoda.

Rozházejte je v záhonech a květináčích

Zlobí vás kočky, které se neustále chodí vyprazdňovat k vám do záhonů? Nejen že nechaná nadílka není nikomu příjemná, ale ještě u toho polámou rostliny. Tak tomu je konec! Když rozházíte slupky z mandarinek na místa, kam chodí kočky, odradíte je. Vůně mandarinek je pro ně velmi odpuzující. Uchráníte tak rostliny i zahradu před kočkami. Takto nefungují jen mandarinky, ale obecně všechny citrusy. Poházet proto můžete i slupky od citrónů a pomerančů.

Mohlo by vás zajímat:  Někteří lidé jsou pro komáry obzvláště přitažliví. Roli hraje fyzická aktivita i krevní skupina
Zdroj obrázku: Pixabay

Mandarinka proti plísním

Pokud vás trápí opakovaná plíseň na nohách, i zde je přírodním řešením mandarinka. Po konzumaci mandarinky si schovejte její slupky. V klidu se s nimi usaďte a nohy potírejte bílou stranou slupky. Látky obsažené v mandarince vám pomohou zbavit se plísňové infekce a zabrání jejímu opakovanému výskytu.

Sirup proti kašli

Z mandarinky lze vyrobit skvělý sirup proti kašli. Stačí jen nastrouhat mandarinkové slupky, přidat k nim cukr a nechat mandarinku s cukrem pracovat v dobře uzavřené nádobě ideálně na nějakém tmavém místě. Mandarinka s cukrem by měla být zavřená alespoň jeden týden. Pak můžete sirup začít používat. Je vhodný zejména pro suchý kašel, poradí si i s tím dávivým.

Mohlo by vás zajímat:  Nábytek z ratanu vydrží při správné péči roky krásný. Jednoduché ošetření zvládne každý
Zdroj obrázku: Pixabay

Odstraňování skvrn

Mandarinka má jako všechny citrusy skvělé bělicí účinky. Jedinou podmínkou, aby mandarinka skvrnu opravdu dokázala odstranit, je, že musí být potravinového původu. Můžete s ní třením vyčistit špinavé prkénko v kuchyni, ale i ušpiněné tričko či jiný oděv. Stačí třít mandarinkovými slupkami o skvrnu a sledovat, jak se vám ztrácí před očima.

Zdroj: https://www.thespruceeats.com/dried-tangerine-peel-information-694712
Přidat na Seznam.cz