Zavlazovani3

Odjeďte na dovolenou bez výčitek svědomí. O své rostliny se zvládnete postarat i na dálku

Celý rok pečujete o své pokojové rostliny nebo o zeleninovou zahrádku a teď odjíždíte na dovolenou nebo se chystáte na delší dobu z domova. Je samozřejmé, že máte strach, aby vaše rostlinky neuschnuly. Proto pro vás máme několik tipů, jak udržet rostliny napojené, i když jste pryč. Tyto tipy se vám budou hodit i v případě, že patříte mezi zapomětlivé zahradníky.

Univerzální rady před odjezdem

Pokud se chystáte na delší dobu z domova, ujistěte se, že vaše pokojové rostliny hned neuschnou. Nejlepší je umístit je na stinné místo a zkusit je udržovat vlhké. Při vaší nepřítomnosti nenechávejte květiny na okenních parapetech v obýváku či ložnici. Mnohem lépe se jim bude dařit v kuchyni nebo v koupelně. Tato místa jsou chladnější a větrání jim zajistí čerstvý vzduch.

Mohlo by vás zajímat:  Topná sezóna je tady a s ní i velké nebezpečí pro pokojové rostliny

Rostliny lépe přežijí, pokud je postavíte blízko sebe daleko od oken. Před odjezdem na dovolenou pokropte listy květiny, aby odpařující se voda mohla poskytovat vlhkost. Nebo vyzkoušejte některý z následujících tipů.

Zdroj obrázku: Freepik

Metoda s bavlněným provázkem

K tomuto způsobu budete potřebovat velkou nádobu na vodu (například kbelík nebo vázu) a nějaký bavlněný provázek nebo lanko. Skvěle bude fungovat také bavlněná šňůra na prádlo. Postup je jednoduchý:

  1. Ustřihněte kousek provázku, který bude dostatečně dlouhý, aby dosáhl ze dna nádoby na vodu až do půdy vaší rostliny.
  2. Vezměte jeden konec provázku a zatlačte ho několik centimetrů pod povrch půdy, blízko rostlinky. Dávejte pozor, abyste nenarušili kořeny.
  3. Druhý konec provázku položte na dno nádoby a naplňte ji vodou. Ujistěte se, že se provázek dotýká dna nádoby.
Mohlo by vás zajímat:  Plísně na rostlinách vznikají nejčastěji kvůli chybám v péči

Tato metoda zajistí, že bavlněný provázek bude pomalu odvádět vodu z nádoby do květináče a udržovat konstantní úroveň vlhkosti v půdě.

Zdroj obrázku: Freepik

Dopřejte svým rostlinám koupel

U květináčů s dobrým odtokem je možné použít „metodu koupele“. Než odjedete na dovolenou, naplňte umyvadlo nebo vanu několika centimetry vody a dovnitř položte ručník, abyste zabránili poškrábání. Rostliny s květináčem položte na ručník. Půda tak bude čerpat vodu až ke kořenům, čímž bude rostlina hydratována po dobu jednoho až dvou týdnů.

Mohlo by vás zajímat:  Stačí ho špatně umístit nebo zalít a pryšec ztrácí listy rychleji, než si myslíme

Jen malé upozornění na závěr: zhodnoťte světelné podmínky poblíž umyvadla nebo vany. Pokud vaše rostliny potřebují hodně slunečního světla, nenechávejte je delší dobu v temné koupelně, ale zajistěte jim alespoň trochu světla.

Zdroj: https://www.housebeautiful.com/lifestyle/a33563512/how-to-keep-your-plants-alive-while-youre-on-vacation/
Přidat na Seznam.cz