Hose 3401513 1280

Před odjezdem na dovolenou je třeba pokojovým rostlinkám zajistit pravidelnou vláhu

Dovolená a cestování jsou fajn. Pokud však máte doma pokojové rostliny, možná namísto nadšených plánů na čas strávený v cizích krajích přemýšlíte o tom, jak květiny zabezpečit, aby vám po návratu nezbyly jen oči pro pláč a vyschlé květináče. Jednou z možností je, svěřit své zelené kamarády nějaké důvěryhodné osobě. Pokud však nikdo, kdo by se dokázal postarat o květiny a nezabít je, ve vašem okolí neexistuje, stojí za to zapřemýšlet nad nějakým druhem zavlažovacího systému a rostliny na svou nepřítomnost řádně připravit.

Přemístěte rostliny na klidnější stanoviště

Při plánování výletu věnujte nějaký čas také zabezpečení svých pokojových rostlin. I když nějaký ten den sucha snášejí lépe než přemokření a zejména během zimy mnoho druhů rostlin nepotřebuje žádnou vydatnou zálivku, existují druhy, které bez pravidelné dávky vody nepřežijí. Můžete ale trochu snížit jejich spotřebu. 

Mohlo by vás zajímat:  Vděčný zelenec rozzáří interiér i zahradu a jeho superschopnost oceníte především v ložnici

Porozhlédněte se, v jakých podmínkách se v současné době rostliny nacházejí. Pokud je místnost velmi teplá, stojí za to přesunout květináče na chladnější místo (nemělo by mít však méně než 17 °C). Také je vhodné postavit rostliny dál od přímého slunečního světla do místa, kde je světlo pouze rozptýlené. Díky tomu se voda z rostlin bude odpařovat pomaleji.

Zdroj obrázku: Pixabay

Před krátkou cestou prostě rostliny zalijte, před dlouhou vsaďte na zavlažovací systém

Několikadenní nepřítomnost vašim rostlinám nijak neublíží. Jednoduše je před odjezdem zalijte (ne ale příliš, aby nedošlo k uhnívání kořenů). Jestliže budete pryč déle než týden, popřemýšlejte o nějakém druhu zavlažovacího systému. Nemusí to být nijak zvlášť sofistikované řešení za mnoho tisíc korun. Stačí obyčejné skleněné zavlažovací koule, které jsou k dostání za pár korun a po nějakou dobu se postarají o správné dávkování vody pro vaše zelené miláčky.

Mohlo by vás zajímat:  Bambus je rostlina štěstí, které svou nenápadnou krásou vnese domů

Domácí zavlažovač

Zavlažovací systém si můžete snadno vyrobit i sami doma. Stačí vám k tomu velká nádoba naplněná vodou a několik bavlněných šňůrek. Ty upevníte do nádoby, která by měla být umístěna výše než květináče, a druhý konec šňůrek spustíte k rostlinám do zeminy. Voda bude pronikat skrze provázek a přirozeně tak zavlaží vaše rostliny.

Zdroj obrázku: Pixabay

Zázrak zvaný hydrogel

Hydrogel je další dobrý způsob, jak dodat svým květinám vláhu. Multimolekulární nerozpustný polymer má schopnost absorbovat vodu a postupně ji opět uvolňovat. Je to levné a snadné. Stačí nasypat granulky do velké mísy s vodou a počkat pár hodin, až nabobtnají. Pak je rozložte na povrch substrátu, případně do mísy s hydrogelem postavte celou nádobu s rostlinou a můžete vyrazit na cesty.

Přidat na Seznam.cz