8628149830 6e76619ede

Vriesea – návod, jak ji pěstovat

Jedná se o rostlinu, která se nyní objevuje na trhu ve zvýšené nabídce, velmi často i kvetoucí. Rostlina je efektivní, celoročně ozdobná a nepřehlédnutelná. Je vhodná do různých interiérů i jako květinový dar. Využít jí můžete i v době adventu místo tradiční Vánoční hvězdy.

Vriesea se řadí do skupinky broméliovitých rostlin. Základní estetickou hodnotou jsou především její výrazné silnostěnné listy. Listy se vyskytují v různých odstínech od tmavě zelené až po stříbřitě zelenou. Doplněné jsou o kresbu – příčné pruhy odlišného odstínu, případně skvrny.

Původ a popis rostliny pro pěstování

Pochází ze Střední a Jižní Ameriky. Jedná se o dlouhodobou pokojovou rostlinu. Pěstitelé se můžou shledat s pěstováním různých kříženců a odrůd. Pochovité listy rostliny jsou běžně uspořádány do růžice. Bývají široké kolem 10 centimetrů. Dlouhé jsou až od 0,5 až 1, 20 metrů.

Mohlo by vás zajímat:  Kapradiny pěstované v pokoji ocení stín, dostatek vody a důkladné hnojení

Zdobí je výrazný květ. Kvetou v rozličnou roční dobu. Květy vyrůstají ze středu růžice.

Postup, výsadba a teploty potřebné k jejímu vypěstování

Rostlina dobře snese pobyt v rozmanitém interiéru. Měla by být umístěná v bytě, kde teploty neklesají pod 17 °C. V zimě nesnese nízké teploty a je nutné pokoj vytápět. Ideálním stanovištěm je pro ni polostín s rozptýleným světlem. Pozor na umístění do stínu, ten nesnesou.

Zimní teploty se musí pohybovat v rozmezí 15 – 25°C. Naopak léto je pro rostlinu požehnáním. Velice dobře snese teploty nad 25 °C. Přes léto je nutné zajistit dostatečně vysokou vlhkost vzduchu. V zimě snesou i sušší vzduch, pouze při výrazně suchém vzduchu dojde ke ztrátě květenství.

Mohlo by vás zajímat:  Hnojiva pro domácí květiny není nutné kupovat, jsou na dosah v každé kuchyni

Substrát a zálivka pro Vireseu

Ke svému životu potřebuje lehkou vzdušnou zeminu. Dobře Vám bude prospívat v hydroponii nebo speciálních jílovitých substrátech. Ideálním substrátem ovšem je rašelina, do které se pro odlehčení přimíchávají polystyrenové kuličky. V létě musíte přihnojovat. Ovšem nesnese kompost ani hnůj, používá se hnojivo pro pokojové rostliny.

Rostliny nesnášejí přílišnou zálivku, přelití, přemokřený substrát, trvale vodu v podmisce. Zalévat bychom Vrieseu měli přímo do listové růžice. Zálivka se provádí mírná v létě. V zimě se zalévají i kvetoucí rostliny. Občas musíme vodu z listové růžice vylít, ať nedojde k jejímu hnití.

Mohlo by vás zajímat:  I zaneprázdnění lidé si mohou zútulnit dům rostlinami. Některé druhy nevyžadují velkou péči

V zimě mají nekvetoucí rostliny zálivku omezenou. Může se provádět pouze jednou za týden. Velmi jim svědčí rosení. Voda pro zálivku musí být měkká. Ideálně tedy dešťová. V atraktivním stavu Vám rostlinka vydrží dva až tři roky.

Přidat na Seznam.cz