Proso1

Obyčejná obilnina s neobyčejnými účinky na lidské zdraví právem získává na popularitě

Proso je opomíjenou potravinou, přitom může být velice přínosné pro naše zdraví. Jestliže nejste přesvědčeni o jeho prospěšnosti, můžete se nechat inspirovat celou řadou známých celebrit. Ty si proso dopřávají, aby zůstaly v dobré fyzické kondici (popřípadě ji získaly). Pokud proso zařadíte do jídelníčku každý den, můžete se těšit z mnohých zdravotních přínosů.

Zdroj bílkovin

Proso je zajímavým zdrojem bílkovin pro lidi, kteří se vyhýbají bílkovinám z živočišných produktů. Vegani nebo vegetariáni proso konzumují právě z tohoto důvodu. Pokud vám dělá problémy trávení živočišných bílkovin, možná byste je alespoň z části mohli nahradit právě prosem. Bílkoviny, které jsou v něm obsaženy, jsou snadno stravitelné a nezatěžují organismus. Doporučují se také při zánětu těla.

Mohlo by vás zajímat:  Šťáva ze zeleného ječmene
Zdroj obrázku: Freepik

Zdroj vitamínů

Při dietě často vynecháváme i důležité látky a vitamíny. Během hubnutí je změna jídelníčku prospěšná, nicméně musí být nahrazena výživnými surovinami. Jednou z nich je například proso, které je dobrým zdrojem vitamínů ze skupiny B: B1 (thiamin), B2 (riboflavin) a B6 (pyridoxin). Ty jsou důležité pro správné fungování lidského organismu.

Příprava prosa

Proso můžeme připravovat v závislosti na tom, jak nám bude nejlépe chutnat. Lze ho zalít vroucí vodou nebo nejprve opražit. Užít si ho tak můžeme v různých variantách – měkkých i křupavých, ale také sladkých i slaných. Proso samo o sobě nemá výraznou chuť, takže je možné ho zkombinovat se spoustou jiných potravin. Právě opražením nasucho se můžete zbavit nepříjemné hořkosti prosa.

Mohlo by vás zajímat:  Lněné semínko působí blahodárně na celé tělo. Využijte jeho sílu ve formě lněného nápoje
Zdroj obrázku: Freepik

Důležité minerály

V neposlední řadě je zapotřebí také zmínit, že proso je bohaté na určité minerály, které bezpodmínečně lidské tělo potřebuje. Mezi nimi jmenujme například železo a měď. Právě toto jsou dvě důležité živiny, které nám ve stravě velmi často chybí, a proto je důležité zaměřit se potraviny, ve kterých jsou obsaženy.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/what-is-millet
Přidat na Seznam.cz