Pile Artichoke Display Farmers Market

Artyčok je skvělým doplňkem každého menu. V rovnováze udrží jídelníček i náš organismus

Artyčok obecný je známý už od starověku. Má vzácné léčebné účinky, působí močopudně, snižuje cholesterol, reguluje krevní cukr a podporuje regeneraci jater. Doporučuje se diabetikům a lidem, kteří chtějí zhubnout. Artyčok může mít na výšku až dva metry, typický je specifickými fialovými květy v kulovitých květenstvích a silnými listy.

Je bohatý na vitamíny a minerály

Artyčok obsahuje inulin, který reguluje hladinu krevního cukru. Listy jsou cenným zdrojem vitamínu C a A, hořčíku, fosforu, draslíku, železa, flavonoidů a tříslovin. Kromě toho má nízký obsah kalorií a tuků. Doporučuje se pro ochranu jater a pročištění žaludku, pro zlepšení střevní peristaltiky a odstranění škodlivých metabolických produktů. Zmírní nevolnosti a pomůže při plynatosti a zácpě.

Mohlo by vás zajímat:  Rajčata se bez hnojení neobejdou. Dřevěný popel, droždí a jód rostliny vyživí a ochrání

Dnes se výtažek z artyčoku používá při léčbě onemocnění trávicího ústrojí, cukrovky, aterosklerózy a jiných metabolických poruch. Pomáhá udržovat správnou hladinu cholesterolu v těle. Cynarin obsažený v artyčocích podporuje léčbu onemocnění trávicího ústrojí a pomáhá při regeneraci jater. Vzhledem k tomu, že artyčoky obsahují i antioxidanty, jsou doporučovány jako prevence rakoviny. Oddalují proces stárnutí.

Zdroj obrázku: Freepik

Existují i kontraindikace

Artyčok má diuretické a detoxikační účinky. Snižuje cholesterol, regeneruje játra, reguluje hladinu cukru v krvi a zvyšuje glukózovou intoleranci. Může ale mít i nežádoucí účinky, mezi které patří zažívací a alergické poruchy. Konzumace artyčoků se tedy nedoporučuje lidem s alergií na rostliny z čeledi hvězdnicovitých.

Mohlo by vás zajímat:  Křen si rozhodně zaslouží víc pozornosti. Nevyužít jeho potenciálu by byla velká chyba

Artyčok má lehce nahořklou chuť, někteří v něm cítí oříškové tóny. Za jedlou část se považuje šupinatá hlávka květenství, střed lze jíst syrový. Pokud je ale rostlina starší, měla by být tepelně upravená po dobu alespoň 30 až 40 minut, nejlépe s přidáním citronové šťávy, česneku a olivového oleje. Artyčok lze konzumovat i ve formě doplňků stravy jako šťávy, tinktury nebo nálevy. Velmi oblíbené jsou kapsle.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/artichoke-benefits
Přidat na Seznam.cz