Aloe Vera Fresh Leaf Aloe Vera Farm Garden Natural Background

Oblíbené rostliny jsou víc než pouhá dekorace. Pročistí vzduch, zaženou stres a některé i léčí

Některé rostliny dokážou být nejen ozdobou našeho interiéru, ale zároveň se i podílí na našem zdraví. Pomáhají proti alergiím, při nachlazení, čistí vzduch, snižují stres a mají řadu dalších pozitivních účinků. Které to jsou a jak nám mohou pomoci?

Díky aloi vera se lépe vyspíme

Jedná se o známou dekorativní a léčivou rostlinu. Hodí se do ložnice, kde vám pomůže zlepšit spánek, ale své místo najde i v kuchyni. Je výjimečná tím, že zlepšuje kvalitu vzduchu a údajně dokáže i v noci produkovat kyslík. Zároveň je aloe vhodná i na vnější použití. Například dokáže uklidnit pokožku v případě popálenin, stačí, když rozříznete list a přiložíte na ránu. Pokud chcete aloi využívat doma pro svou potřebu, můžete z ní získat i gel, který má projímavé účinky.

Mohlo by vás zajímat:  Bylinky koupené v květináči potřebují speciální péči. Díky ní budou dělat radost po celou sezonu

Kozlík na psychiku

Další rostlinou, která se hodí do ložnice, je kozlík lékařský. Pomáhá proti nespavosti, používá se k léčbě úzkostí a jako sedativum. Často bývá i součástí přípravků na spaní a na nervy a různých čajů.

Zdroj obrázku: Freepik

Voňavá levandule

Jedná se o rostlinu, která dokáže zmírnit úzkost a stres, bolest hlavy a má antiseptické a protizánětlivé účinky. Využívá se ale i na odpuzování hmyzu a provonění místnosti. Její krásné květy jsou ozdobou domácnosti a intenzivní aroma je doménou levandule.

Břečťan

Ačkoliv se to nezdá, i břečťan patří mezi top rostliny. Je jednou z nejefektivnějších rostlin na čištění vzduchu. Výrazně snižuje hladinu plísní, takže je užitečný v rodinách, kde se vyskytují alergici a astmatici. Pomáhá předcházet onemocnění dýchacích cest. Díky tomu má u citlivých jedinců i velký vliv na kvalitu spánku.

Mohlo by vás zajímat:  Nejen Italové, ale i Češi milují bazalku. Sníme jí více než typického českého koření

Které další rostliny na nás mají pozitivní vliv?

Rostlin, které mají vliv na náš spánek, dýchání nebo psychiku, je ale více. Mezi další významné a často využívané patří například:

  • gardénie,
  • jasmín,
  • guinejská sanseviera.

A našlo by se jich mnohem víc. Zjistěte si, jaké poklady máte doma a co dělají pro vaši spokojenost a psychickou pohodu.

Zdroj: https://aire.health/blog/top-5-asthma-friendly-houseplants/
Přidat na Seznam.cz