Oblíbené rostliny jsou víc než pouhá dekorace. Pročistí vzduch, zaženou stres a některé i léčí

Některé rostliny dokážou být nejen ozdobou našeho interiéru, ale zároveň se i podílí na našem zdraví. Pomáhají proti alergiím, při nachlazení, čistí vzduch, snižují stres a mají řadu dalších pozitivních účinků. Které to jsou a jak nám mohou pomoci?

Díky aloi vera se lépe vyspíme

Jedná se o známou dekorativní a léčivou rostlinu. Hodí se do ložnice, kde vám pomůže zlepšit spánek, ale své místo najde i v kuchyni. Je výjimečná tím, že zlepšuje kvalitu vzduchu a údajně dokáže i v noci produkovat kyslík. Zároveň je aloe vhodná i na vnější použití. Například dokáže uklidnit pokožku v případě popálenin, stačí, když rozříznete list a přiložíte na ránu. Pokud chcete aloi využívat doma pro svou potřebu, můžete z ní získat i gel, který má projímavé účinky.

Kozlík na psychiku

Další rostlinou, která se hodí do ložnice, je kozlík lékařský. Pomáhá proti nespavosti, používá se k léčbě úzkostí a jako sedativum. Často bývá i součástí přípravků na spaní a na nervy a různých čajů.

Zdroj obrázku: Freepik

Voňavá levandule

Jedná se o rostlinu, která dokáže zmírnit úzkost a stres, bolest hlavy a má antiseptické a protizánětlivé účinky. Využívá se ale i na odpuzování hmyzu a provonění místnosti. Její krásné květy jsou ozdobou domácnosti a intenzivní aroma je doménou levandule.

Břečťan

Ačkoliv se to nezdá, i břečťan patří mezi top rostliny. Je jednou z nejefektivnějších rostlin na čištění vzduchu. Výrazně snižuje hladinu plísní, takže je užitečný v rodinách, kde se vyskytují alergici a astmatici. Pomáhá předcházet onemocnění dýchacích cest. Díky tomu má u citlivých jedinců i velký vliv na kvalitu spánku.

Které další rostliny na nás mají pozitivní vliv?

Rostlin, které mají vliv na náš spánek, dýchání nebo psychiku, je ale více. Mezi další významné a často využívané patří například:

  • gardénie,
  • jasmín,
  • guinejská sanseviera.

A našlo by se jich mnohem víc. Zjistěte si, jaké poklady máte doma a co dělají pro vaši spokojenost a psychickou pohodu.

Zdroj: https://aire.health/blog/top-5-asthma-friendly-houseplants/
Přidat na Seznam.cz