Flower 4278625 1920

Nedoceněné ohnivé královny jsou ozdobou jen té domácnosti, kde se dodrží specifické podmínky pěstování

Znáte dračinec? Nebojte se, nejedná se o žádné nebezpečné stvoření či divoké zvířátko. Těmto krásným rostlinám ze skupiny asparágů se česky přezdívá dracény. Jedná se o velmi výraznou rostlinu oslňující svou jednoduchou krásou. V přírodě dračinec roste v podobě velmi nízkých nebo i rozvětvených kmenů. V domácích podmínkách roste spíše do výšky a připomíná svým vzhledem palmu. Ačkoliv není s palmovitými rostlinami nikterak příbuzný. Existuje několik odrůd dračince, přičemž pro domácí pěstování v květináči se hodí nejvíce tyto tři:

  • Dracaena marginata
  • Dracaena marginata Tricolor
  • Dracaena goldieana
Mohlo by vás zajímat:  Některé pokojové rostliny dokážou růst jenom ve vodě. Stanou se netradiční ozdobou interiéru
Zdroj obrázku: Pixabay.com

První dvě odrůdy jsou si velmi podobné. Liší se v tom, že listy formy Tricolor obsahují tři různé barvy ‒ zelenou, růžovou a krémovou v podobě pruhů. První zmíněná odrůda vytváří silný kmen posetý shluky tmavě zelených listů s vysokým leskem. Zlatá dracéna patří mezi menší druhy a její listy zdobí stříbřité příčné pruhy. Vášniví pěstitelé dračinců jistě znají i další odrůdy, které ale nejsou tolik populární. Řeč je dračinci vonném nebo formě dragon.

Přesně stanovené podmínky k růstu

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Dračinec má svá specifika, která musíte při jeho pěstování respektovat. Po slunečních paprscích touží buď ráno nebo večer. Permanentní vystavení slunci by rostlinu zničilo. Vyndejte ji proto na parapet jen na chvíli a na zbytek dne zatáhněte závěs nebo rostlinu odneste do stínu. Během hlavního období růstu vyžaduje dračinec velké množství vody. Jeho kořenový systém musí být neustále zavlažený. Pravidelně proto kontrolujte, zda je hlína v květináči vlhká.

Mohlo by vás zajímat:  Epipremnum miluje slunce a vodu. Výhonky s ozdobnými listy mohou dorůst přes 4 metry

Neuškodí ani prořezávání a hnojení

Dracéna patří mezi rostliny, které investují mnoho energie do růstu listů a někdy jich vyprodukují až příliš. V takovém případě je ideální rostlinu prořezat. Zbavte dračinec velkých a odumírajících listů, aby mohly vyrašit nové zdravé pupeny. Rostlince byste měli dopřát i pravidelnou dávku substrátu. Od jara do příchodu zimy ji zalévejte tekutým hnojivem aspoň jednou za týden.

Přidat na Seznam.cz