Plant 828714 1280

Některé pokojové rostliny se těší velké popularitě, přesto mohou být nebezpečné

Některé pokojové rostliny nejsou vhodnou volbou do domácnosti, kde bydlí malé děti a domácí zvířata. Kromě krásného vzhledu totiž obsahují i některé škodlivé či přímo jedovaté látky, a představují tak přímou hrozbu v případě okousání. Většina druhů z tohoto seznamu zároveň patří mezi velmi oblíbené a často pěstované druhy

Filodendron

Filodendron je oblíbenou a nenáročnou pokojovou rostlinu. Dorůstá často i větší velikosti a má krásně zelené listy. Obsahuje však větší množství látky zvané jako šťavelan vápenatý a další podobné sloučeniny, které mohou při kontaktu s pokožkou nebo sliznicemi vyvolat podráždění. Výsledkem může být alergická reakce či otrava a průjem. U zvířat může dojít k poškození ledvin. 

Mohlo by vás zajímat:  Kaktusy jsou krásné a nenáročné. Přesto mnozí dělají zbytečné chyby, které je mohou zahubit

Dracéna

Velmi oblíbená a exoticky vypadající domácí pokojová rostlina také není vhodná pro konzumaci. Listy obsahují toxické saponiny, což může vést až k poškození tvorby krve a kostní dřeně. Mezi akutní příznaky otravy po konzumaci dracény patří malátnost, zvracení a rozšířené zorničky. 

Azalky

Mezi oblíbené a hlavně pravidelně kvetoucí pokojové rostliny patří azalky. Jejich nevýhodou je však obsah jedovatých látek, které jsou vysoce toxické hlavně pro kočky. Mezi příznaky otravy patří slintání, záchvaty, kóma, problémy s pohyblivostí, zvracení, a dokonce slepota. V takovém případě je nutné okamžitě vyhledat veterináře.

Mohlo by vás zajímat:  Čistý vzduch je klíčem ke zdravému domovu. Vyčistit ho pomohou tradiční i neobvyklé metody
Zdroj obrázku: Pixabay

Monstera

Monstera se v interiéru jako pokojová rostlina objevuje již po mnoho let a v poslední době se začala těšit nové vlně popularity. V zelených částech rostliny je však přítomen jedovatý oxalát vápenatý, který způsobuje podráždění pokožky a alergie. Po konzumaci může hrozit těžká otrava pro lidi i zvířata.

Zdroj obrázku: Pixabay

Lopatkovec

Květy lopatkovce mají originální bílý tvar a potěší i svým jasně zeleným vzhledem listů. Pěstování je velmi snadné a navíc pomáhá čistit a zvlhčovat vzduch v místnosti. Části této rostliny bohužel obsahují silně jedovaté látky, které nejsou vhodné pro konzumaci. 

Přidat na Seznam.cz