Daisy 755517 1920

Některé květy ze zahrádky rozveselí nejen vázu, ale i chutné pokrmy

Jedlé květy nachází své právoplatné místo jako ozdoba dezertů nebo součást letních salátů. Vypěstujte si doma i vy květiny, které si můžete ze zahrady přinést rovnou na talíř. Ozdobí vaše pokrmy a dodají jim neobvyklou chuť. Které se dají jíst a s čím je můžete kombinovat?

Měsíček, cuketa a lichořeřišnice

Měsíček je známý jako přísada do čaje, květy se ale dají konzumovat jen tak. Jeho semena se vysévají na jaře přímo do země, květy se sklízejí v létě. Opatrně odtrhneme okvětní lístky a necháme střed květiny na stonku. Když se listy přidají k rýži během vaření, krásně ji obarví dozlatova. Naložené do oleje vytvoří vynikající dresing do salátů s kozím sýrem.

Mohlo by vás zajímat:  Prostor pod tújemi je vhodný pro zasazení květin a barevných keřů
Zdroj obrázku: Pixabay

Cuketu známe v kuchyni jako podlouhlý zelený plod, jedlé jsou ovšem i její žluté květy. Mají mírně sladkou chuť a můžeme je plnit uzeným lososem nebo kozím sýrem, péct nebo smažit v palačinkovém těstíčku. Obohatí chuť slaných koláčů i pizzy.

Lichořeřišnice má zase mírně kořeněnou, pepřovou chuť. Oživí omeletu a můžete z ní připravit i pesto – stačí smíchat hrst květů se 100 gramy kešu, stroužkem česneku a čtvrt šálkem olivového oleje, umixovat a přidávat třeba na špagety.

Pažitka, levandule a maceška

Co se týče pažitky, kromě zeleného stonku můžeme konzumovat i fialové květy. Skvěle doplní smetanový sýr, omeletu nebo vejce natvrdo a přidají barvu salátům nebo krémovým polévkám.

Mohlo by vás zajímat:  Ve skleníku můžeme rostliny pěstovat po celý rok. Vytváří ideální podmínky pro jejich růst

Levandule nejen krásně voní, ale lze ji také přidat do všech pokrmů, které byste dochutili provensálským kořením. S levandulí to ovšem nepřehánějte, větší množství může způsobovat hořkost.

Zdroj obrázku: Pixabay

Květy macešky mají mírně sladkou, lehce koláčovou chuť. Dokonale splyne s ovocnými saláty a s domácími limonádami. Můžeme jimi ozdobit i upečené sušenky. Sbíráme čerstvé květy krátce po vykvetení, neměly by být ani vlhké, ani pokroucené. Pozor však na květiny, které si přineseme z obchodu, mohou být postříkané různými chemickými postřiky.

Přidat na Seznam.cz