Zahradním i domácím rostlinám prospějí hnojiva, která snadno vyrobíte v kuchyni

Kvalitně hnojené rostliny jsou šťastné rostliny. Jen rostliny, kterým je poskytnuta dobrá péče, dostatek vody a vhodného hnojiva, se mohou stát chloubou zahrady či domácnosti. Samozřejmě můžete sáhnout po hotových přípravcích, ale domácí prostředky jsou k nim dobrou alternativou. Nejenže jsou snadno dostupné, efektivní a levné, ale především bezpečnější. Jak tedy použít kvasnice, čaj, kávu, rýži, zeleninovou vodu, dřevěné uhlí nebo aspirin k hnojení květin?

Kvasnice

Obrovská popularita kvasnic nikoho nepřekvapuje. Cenné složky, které kvasnice obsahují, pomáhají zdraví a našly široké použití v kosmetickém průmyslu a zahradničení. Na vitamíny bohaté kvasnice senzačně stimulují stav rostlin a pomáhají rychlejšímu růstu a kvetení. Rostliny proto pravidelně zalévejte vodou s příměsí kvasnic.

Přírodní kondicionér

Je dokázáno, že voda, která zůstává po vaření rýže, těstovin či brambor, je ideální jako přírodní kondicionér pro květiny. Obsažené vitamíny a minerály podporují fotosyntézu a urychlují růst kořenů. Působí jako přírodní hnojivo, které vyživuje a zavlažuje rostlinu. Důležité je, aby voda měla pokojovou teplotu. Zalévat by se mělo pravidelně jednou týdně.

Zdroj obrázku: Pixabay

Dřevěné uhlí

Vzhledem k bohatému množství složek dokonale stimuluje růst rostlin, a proto může být použito jako přírodní hnojivo. Stačí jej trochu rozdrtit a smíchat se zeminou. Dřevěné uhlí v práškové dobře působí také na stav půdy, kterou účinně čistí, a pomůže se zotavením prořezaných výhonků.

Aspirin

Aspirin se nejčastěji používá při bolesti hlavy. Zde však jeho účinky nekončí. Může prodloužit životnost květin a urychlit jejich růst. Jednoduše rozpusťte jednu tabletu ve vodě. Aspirin posílí kořeny, rostlinu i listy, kterým navíc dodá intenzivní zelenou barvu. Pro nejlepší výsledky by měla být léčba aspirinem používána jednou za dva měsíce.

Čaj a káva

Káva nebo čaj nám lahodí svou chutí. Kromě jejich chuti stojí za to připomenout vlastnosti kávové sedliny či čaje. Kávovou sedlinu jednoduše smíchejte s půdou, kterou nakypří a zlepší skladovací kapacitu vody, čímž podpoří růst rostliny. Čajové sáčky naopak umístěte na dno květináče, kde rostlinu vyživí a zároveň absorbují přebytečnou vodu.

Přidat na Seznam.cz