Facade Row Apartment Buildings Against Clear Blue Sky

„Nejvíce mně obtěžuje smrad kuřáků, pobíhající děti a jezdící výtah,“ říká vesničan, po stěhování do bytu

Miloval jsem vesnici, náš domeček s velkou zahradou, stropy, trávníkem, záhony, přírodou. S každým přibývajícím rokem už jsem to ale nezvládal a musel jsem udělat radikální rozhodnutí. Venkov je sice skvělý, ale když musíte platit energie na velký nezateplený dům, starat se o jeho údržbu a ještě obstarávat věci kolem zahrady, dochází vám energie.

Když jsme se rozhodli opustit naši starou usedlost na venkově a přestěhovat se do města, zdálo se nám, že to bude jednodušší život. Sbohem náročné plahočení-se na záhonech, sekání trávy, sbohem starostem s domem! Ahoj moderní bytovko, s minimem práce a rychlým úklidem. Ovšem realita může být někdy jiná, než jakou si ji představujeme. To se mi potvrdilo celkem brzy.

Mohlo by vás zajímat:  Zázračná řeřicha vyroste už za týden a obohatí jídelníček všem, kdo touží žít zdravě

Hledali jsme důkladně

Samotný byt je pěkný, útulný a v zrekonstruovaném domě. Okolí je klidné a bezpečné. Měli jsme pocit, že jsme udělali vše správně. Ovšem brzy jsme zjistili, že každá mince má dvě strany, a těch méně příjemných věcí si můžete všimnout až poté, co se skutečně nastěhujete.

Sousedé a jejich cigarety

Měli jsme radost z balkónu, ale ukázalo se, že je to spíše problém než výhoda. Čerstvý vzduch a klid je rušen sousedy pod námi, kteří si na svém balkóně dopřávají cigaretu za cigaretou. Kouř stoupá vzhůru a plní náš byt. Užívání balkónu často není kvůli tomu možné. Takže jsme museli rychle zapomenout na kávu, nebo snídani na balkoně. Někdy dokonce musíme zavírat i okna, aby k nám kouř nešel.

Mohlo by vás zajímat:  Nalákejte užitečný hmyz do své zahrady a užijte si harmonické prostředí

Dětský hluk

Děti jsou radost, ale když jsou stěny tenké jako papír, může být slyšet každý jejich krok. Oproti klidnému životu na vesnici, kde nás obklopoval jen zpěv ptáků, nyní slyšíme běh, smích, křik, dupání a pláč.

low-angle-residential-building-city
Zdroj obrázku: Freepik

Noci v paneláku

Největším nepřítelem našeho spánku se ukázal být výtah. Během dne je to sice v pořádku, ale v noci je každý zvuk zdůrazněn. Neustálé ježdění výtahu, bouchání dveří a hovory na chodbě ruší naši noční pohodu. A to mluvím o běžném dni, kdy jdou lidé například z práce, nebo do práce. O víkendu, kdy se řada našich sousedů vrací v podroušeném stavu z restauračního zařízení, je to šílené.

Mohlo by vás zajímat:  Jahody patří k letnímu mlsání, dokonale se ale postarají i o naši krásu

Chci zpátky

Kdybych věděl, s jakými výzvami se potýká život v paneláku, možná bych se rozhodl zůstat v našem starém domě na vesnici, i když to znamenalo více práce. Někdy jsou staré věci lepší než nové. Sice to znamenalo hodně práce, velké výdaje, sousedi se sekačkami, cirkulárkami a traktory, děti na svých malých motorkách byly také obtěžující, ale rozhodně ne tak, jako je tomu nyní, v tom proklatém paneláku.

Zdroj: Autorský text
Přidat na Seznam.cz