Daphne Des Alpes Valloire

Procházka přírodou může skončit tragicky. Tyto rostliny raději obejděte obloukem

Odpočívat v lůně přírody? Tato forma odpočinku je oblíbená zejména na jaře a v létě kvůli krásnému počasí. Mezi trávami však mohou číhat jedovaté rostliny, kvůli kterým může náš odpočinek v přírodě skončit nehezkými popáleninami nebo nepříjemnou kožní vyrážkou.

I na území Česka se nachází mnoho rostlin, které jsou nebezpečné pro naše zdraví. Můžeme je potkat téměř všude – na loukách, v lesích i podél horských stezek. Při setkání s nimi je namístě zvláštní opatrnost, protože některé mohou způsobit vážné popáleniny kůže a někdy i další potíže. Na které rostliny je lepší si dát pozor?

Mohlo by vás zajímat:  Živočišné uhlí působí jako přírodní hnojivo a podporuje přátelské mikroorganismy v půdě

Bolševník Sosnowského

Začneme rostlinou, před kterou lékaři nejčastěji varují. Bolševník Sosnowského je pro pokožku silně dráždivý a může způsobovat vznik nepříjemných puchýřů. Rostlina je snadno zaměnitelná s obyčejným bolševníkem, který není tak škodlivý, takže je lepší vyhýbat se všem jeho druhům.

Zdroj obrázku: Freepik

Kopřiva

Je jasné, že tuto rostlinu všichni známe. Kopřiva má listy porostlé žahavými chloupky, jejichž kontakt s kůží někdy způsobuje nepříjemnou reakci na pokožce. Přestože známe její cenné vlastnosti pro naše zdraví, samotný kontakt s rostlinou není nejpříjemnější. Na kůži se objevují zarudlé a svědivé puchýře. Alergická reakce může trvat až několik hodin, ale nezanechává žádné trvalé stopy.

Mohlo by vás zajímat:  V horkých dnech je hydratace klíčová. Některé nápoje doplní tekutiny mnohem lépe než voda

Lýkovec jedovatý

Náhodný kontakt s touto rostlinou stačí k tomu, aby byly následky hrozné. Květy této rostliny mohou způsobit vznik bolestivých puchýřů, vřídků na kůži a při kontaktu s očima také zarudnutí spojivek. Je potřeba dávat velký pozor, abyste květy této rostliny nesnědli, hrozí otrava, u dětí klidně i smrtelná.

Bolehlav plamatý

Jde o toxickou rostlinu, na kterou je třeba si dávat velký pozor. Na jaře se nachází více jedovatých látek v kořenech, v létě jsou jedovaté látky ve výhoncích. Seznam příznaků otravy zahrnuje slabost a ztrátu citlivosti na podněty. Při podezření na otravu urychleně kontaktujeme lékaře. Jinak hrozí vážné následky včetně udušení.

Zdroj: https://www.getreading.co.uk/whats-on/whats-on-news/berkshire-sunday-walks-deadly-toxic-21151862
Přidat na Seznam.cz