bylinky

A jdeme na bylinky

Podomácku lze pěstovat šalvěj lékařskou i všechny další bylinky. Přečtěte si náš článek o bylinkách.

Šalvěj lékařská a máta paprná

Je to polokeř, který snáší suchá stanoviště. Je možné ji vysadit i na svazích, aniž by musela zabírat místo na záhonech. Sklízí se nať k sušení a využívá se jejích protizánětlivých účinků. Doporučuje se ji používat při prvních příznacích chřipky nebo angíny jako kloktadla. Méně se ví, že se používá jako čaj u lidí, kteří trpí velkým pocením.
Na zahrádce by neměla scházet ani máta peprná. Jde o vytrvalou rostlinu množící se pouze vegetativně. Na podzim nebo na jaře se vysazuje na trvalé stanoviště, kde vydrží dva až tři roky. Sklízí se kvetoucí nať. Dáváme ji zejména při nechutenství, působí i proti nadýmání a používá se jí jako podpůrné léčby při žlučníkových onemocněních. Čerstvé listy máty lze přidávat do různých nápojů a pokrmů k jejich ochucení.

Mohlo by vás zajímat:  Grilovací tyčinky jsou rychlovka na zahradní party, ale možný nepřítel pro naše tělo

Meduňka lékařská

Má velmi příjemnou citronovou vůni a patří k dlouholetým trvalkám, které vydrží na stanovišti i deset let. Rozmnožuje se dělením trsu nebo semeny. V začátku květu sklízíme nať, která se suší. Má široké uplatnění u lidí trpících nespavostí a ke snížení vysokého krevního tlaku. Je i dobrou drogou žlučopudnou.

Libeček lékařský

Tato kořeninová zelenina snese i polostín. Má tu výhodu, že brzy na jaře začíná rašit a je mrazuvzdorná. Má ráda vlhčí půdy. Listy používáme k přípravě polévek, sekaných mas a různých salátů. Obsahuje vitamíny a minerální látky a navíc podporuje chuť k jídlu. Jednou za dva až tři roky můžeme tuto rostlinu vyrýt a sklidit kořeny, ten podporuje odtok tekutin z těla.

Mohlo by vás zajímat:  Mouchy odpudí vůně některých bylin. Budou se držet dál od zahrady i domova

Divizna lékařská

Trpí-li někdo zahleněním, chřipkou, angínou, lze doporučit pěstování divizny lékařské. Sbírají se velké žluté květy. Je to jediná léčivá rostlina, která se suší na slunci. Usušené květy se dávají do léčivých směsí. Obsahují saponiny, které velmi dobře působí na odhlenění. Divizna je dvouletá rostlina, která v prvním roce vytvoří přízemní růžici a ve druhém roce kvete. Pěstuje se tak, že ji brzy na jaře vysejeme velmi mělce, podobně jako petržel. V polovině srpna, kdy vytvoří čtyři až šest pravých lístků, ji vysadíme na produkční plochu.

Mohlo by vás zajímat:  Jedlá soda je víc než pomocník na pečení a pálení žáhy, lze s ní efektivně uklízet doma i na zahradě

Substráty a hnojiva pro bylinky

VIDEO: Pěstování bylinek doma

Přidat na Seznam.cz

Komentáře jsou uzavřené.