1280px Powdery Mildew

Nebezpečné padlí je velmi odolné a může zničit celou vegetaci, je nutné rychle zakročit

Plísňová onemocnění rostlin jsou obecně choroby, kterých se budete zbavovat velmi obtížně. Patří mezi ně i padlí, které se uchytí na celé řadě rostlin. Padlí dokáže během krátkého okamžiku zničit traviny nebo obiloviny, růže, ovocné stromy, keře vinné révy nebo zeleninu. Když ho včas neodstraníte, zničí celou vegetaci.

Jak rozpoznat padlí?

Padlí je v podstatě obecný název pro houbová onemocnění, která na různých rostlinách způsobují různé houby. Tyto plísňové choroby se projevují na obou stranách listů a rostlina vypadá jako posypaná bílým práškem, podobným mouce. Povlak jde snadno setřít. Ale během krátkého času je na rostlině houba znovu. Onemocnění začíná obvykle na listech a později se šíří na celou rostlinu. Listy ztrácí svoji zelenou barvu a časem opadají a jsou tak zdrojem padlí pro další rostliny.

Mohlo by vás zajímat:  Správný květináč je první krok k vypěstování domácího česneku i bez vlastní zahrady
Zdroj obrázku: Wikipedia

Zajistěte podmínky, které padlí nepřejí

Houbové choroby milují vlhko. Při větrném počasí se navíc spory přenášejí na další rostliny. Nejdůležitější podmínkou při ochraně před padlím je suché prostředí a proudění vzduchu. Pokud se nemoc již rozvinula, nezalévejte vegetaci na listy. Vždy lijte vodu přímo na půdu k rostlině. 

Napadené části rostlin okamžitě likvidujte, jinak přijdete o další vegetaci. Ideální je tyto rostlinné zbytky spálit, nicméně ne vždy je to úplně vhodná metoda. Pálení rostlinných zbytků přímo na zahradě vám totiž může přinést komplikace s úřady. Napadené listy a části rostlin zkuste třeba zakopat. Rozhodně tyto postižené rostliny nekompostujte. Ani zima napadené části rostlin nezničí. Padlí je velmi odolné a dokáže v rostlině přezimovat.

Mohlo by vás zajímat:  Listy čerstvého špenátu z parapetu rovnou do talíře. Pěstování je velmi snadné a rychlé
Zdroj obrázku: Wikipedia

Tipy, jak se padlí zbavit přírodní cestou

Nejste-li zrovna zastánci chemických postřiků, zkuste jít přírodní cestou. Můžete si připravit postřiky na přírodní bázi například z kopřivy, přesličky nebo řebříčku. Použít můžete byliny nasušené nebo ty, které nasbíráte a rovnou je necháte macerovat. 

  • Na 10 litrů vody přidejte zhruba 1 kg čerstvých bylin.
  • Na 10 litrů vody přidejte zhruba 200 g usušených bylin.
  • V obou případech nechte působit alespoň 24 hodin.
  • Postřik si přelijte do rozprašovače a použijte na vrchní části rostliny.
Mohlo by vás zajímat:  Křenový postřik ochrání stromy před chorobami a škůdci

Padlí je velmi náruživé. Pokud se vám ho nepodaří zastavit přírodní cestou, použijte k tomu určené fungicidy, poradit se můžete ve specializovaných obchodech.

Přidat na Seznam.cz