Winter 2805910 1920

Na zahradě v zimním období vůbec nemusíte být nečinní

Příroda už to tak zařídila, že po období aktivity přichází vždy období útlumu a klidu, aby se mohla zregenerovat a na jaře začít opět plodit.

S přicházející zimou tedy zákonitě ubývá také nutných činností zahradníka, což však rozhodně neznamená, že by měl zahradu v listopadu opustit a vrátit se na ni až s prvním březnovým dnem.

I v zimním období se lze totiž ať už přímo na zahradě, nebo v jejím zázemí, či dokonce i doma, věnovat činnostem, které zahradě prospějí a na které někdy nezbývá čas.

Mohlo by vás zajímat:  Vlastní rajčata si můžete vypěstovat i na balkóně, některé odrůdy zvládne i začátečník

Na zahradě můžete například prořezat ovocné stromy, pomocí slámy nebo mulče chránit například bylinky nebo česnek, nebo zrýt záhony, pokud to počasí dovolí.

V zimním období můžete také sklízet, a to zejména listovou zeleninu, například

  • petržel
  • polníček
  • některé druhy cibule, a
  • pažitku.

Pokud jde o činnosti, které můžete udělat pro zahradu, ale mimo její prostor, nabízíme vám několik užitečných tipů.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nové odborné poznatky

Jednou z činností, kterou můžete provozovat prakticky kdykoliv a kdekoliv, je rozšiřování vlastních poznatků o zahradničení. Zimní období je pro studium a získávání nových vědomostí nejvhodnější právě z toho hlediska, že na ně zbývá více času než obvykle.

Mohlo by vás zajímat:  Rostliny vhodné k výsadbě na podzim: Plánujte nyní pro krásu jara

Semena pro příští výsev

Zimní období je také ideální pro to, abyste si pořídili dostatečnou zásobu semen rostlin, které chcete pěstovat. Můžete se také zúčastnit různých burz a výměnných akcí a možná se vám touto cestou podaří získat i nějaké unikáty.

Rozvržení zahrady za účelem pěstování

Zahradu je vhodné, samozřejmě v závislosti na její velikosti, rozvrhnout na jednotlivé plochy, které budou určeny k pěstování určitých rostlin. Tak budete vědět, kolik osiva budete pro každou takovou plochu potřebovat. Když už budete rozvrhovat zahradu, je dobré rovněž počítat také s výsadbou keřů a stromů, abyste měli přehled o tom, kolik jednotlivých dřevin a také mulče budete potřebovat.

Mohlo by vás zajímat:  Zalévání a mulčování rajčat

Rozbor půdy a jejich vlastností

V zimě si můžete nechat udělat podrobný rozbor vaší půdy, a to na základě vzorku, který odeberete. Uděláte celkem šest vpichů rýčem, ze získané zeminy vytvoříte průměrný vzorek a přibližně ½ kg zeminy zašlete k posouzení. S výsledky dostanete také doporučená opatření k dalšímu postupu.

Přidat na Seznam.cz