Branch Raspberry With Big Red Ripe Berries Small Dof

Zbavte se nemocí malinových keřů, aniž byste museli kupovat chemii

Po tomto ovoci byste měli v létě sáhnout co nejčastěji. Právě v létě je jeho sezóna a můžete z něj vytěžit co nejvíc. Mnoho lidí má tento keř na zahradě, takže mají jistotu, že ovoce bude bez zbytečných chemikálií. Musíte se však o tento keř starat, protože maliny nemusí splňovat vaše očekávání.

Umírání malinových výhonků

Jedna z nemocí, která může napadnout malinové keře, způsobuje odumírání malinových výhonků. Tato nemoc je způsobena různými houbami. Mezi nimi například Botrytis cinerea, Leptosphaeria coniothyrium, Didymella applanata a houbovité patogeny Phytophthora, které se nejvíce nacházejí ve vlhké a těžké půdě.

Mohlo by vás zajímat:  Na pastičky zapomeňte. Zbavit domov myší jde i mnohem chytřeji

Kromě výhonků rostliny se obětí těchto nemocí často stávají také pupeny a listy. Příznaky, které by vás v létě měly znepokojovat, zahrnují především fialovohnědavé skvrny na spodní části mladých rostlin. Chcete-li vyléčit malinový keř, musíte odstranit postižené výhonky a spálit je, pak použít postřik na ochranu rostlin. Úhynu malinových výhonků předejde především prořezávání a zbavování se starých plodů ležících v zahradě.

Zdroj obrázku: Freepik

Verticiliové vadnutí malin

Malinová verticilióza je malinové onemocnění způsobené houbou druhu Verticillium dahliae, která postihuje listy a výhonky rostliny a do 2–3 let může rostlinu dokonce zahubit. Vývoj infekce je podporován těžkou půdou i vysokou letní teplotou. Verticiliózu malin lze poznat podle tmavých pruhů na listech, které se postupně zbarvují nejprve dožluta a poté nabývají hnědou barvu.

Mohlo by vás zajímat:  Pěstování květin na balkoně nemusí stát majlant, a přece může být plný krásných rostlin

Listy postižené malinovou chorobou se zvlňují, vadnou a umírají. Chcete-li bojovat proti této nemoci, musíte se zbavit postižených částí rostliny a provést postřik. Boj proti této nemoci však může být těžký, proto je lepší mu předcházet. Za tímto účelem stojí za to rozprostřít hořčici kolem malin a během růstu prokypřit půdu. Složky v ní obsažené pomáhají bojovat proti houbám tohoto druhu.

Zdroj: https://www.alberta.ca/diseases-of-raspberries.aspx
Přidat na Seznam.cz