Cloves 1049598 1920[1]

Netradiční na tomto drobném koření není jenom vůně, ale i to, jaký vliv může mít na lidské zdraví

Když se řekne hřebíček, každému se jasně vybaví známé a aromatické koření. Používá se například při pečení perníčků, hodí se také do svařáku nebo punče, stejně jako s tím lze v kombinaci s citrusy provonět celou domácnost. Málokdo ale ví, že toto drobné, voňavé a také velmi levné koření má i zdravotní účinky. Doslova lze říci, že může pomoci při řešení různých zdravotních problémů. Ostatně své o tom vědí obyvatelé oblastí, kde se pěstuje nejvíce. Právě ti ho využívají na řadu neduhů. A to stejné můžete vyzkoušet i vy. A odkud k vám vůbec hřebíček přijde? Nejvíce se dnes pěstuje na:

  • Malajském poloostrově
  • Zanzibaru
  • Madagaskaru
Mohlo by vás zajímat:  Čerstvé bylinky ze supermarketu málokdy přežijí přenos domů. Zachrání je několik kroků
Zdroj obrázku: Pixabay

Poupátka se sklízí ručně a poté se nějakou dobu suší. Právě v kuchyni těchto oblasti se již dlouho využívá jako cenné koření na přípravu nejrůznějších pokrmů a cukrovinek. Tradiční indická a čínská medicína zná léčivé schopnosti hřebíčku po celá staletí.

Nenápadné zázračné poupátko

Usušená poupata představují vysoce bohatý zdroj éterických olejů, které se skládají zejména z eugenolu. Tato skupina chemických látek patří mezi terpeny a disponuje úžasnými anestetickými a dezinfekčními účinky. Díky tomu působí hřebíček antibakteriálně, uvolňuje křeče, tlumí bolesti a dovede léčit záněty dýchacích cest.

Mohlo by vás zajímat:  Bylinkovou zahrádku si můžete vypěstovat i na parapetu. Čerstvé bylinky tak budou vždy po ruce

Silný antioxidant a odstraňovač přebytečného železa

Pozor, tím ale výčet pozitivních účinků hřebíčku nekončí. Na španělské univerzitě prováděli výzkum, který prokázal, že patří mezi nejlepší antioxidanty z říše rostlin. V úvahu bylo bráno pět různých vlastností a ve všech hřebíček vykázal ukázkovou nadprůměrnost. Obsahuje totiž mnoho fenolových sloučenin, které pomáhají ochraňovat buňky před působením volných kyslíkových radikálů.

Může také výrazně pomoci v oblasti hematologie. U většiny hematologických pacientů se řeší nedostatek železa v krvi. Existují ovšem stavy, kdy je naopak železa v těle nadbytek. To může vést až k cirhóze jater, rakovině nebo oběhovému selhání. Výzkum na výše zmíněné španělské univerzitě zjistil, že hřebíček spolu s jinými středomořskými bylinkami dovede účinně léčit hemochromatické stavy.

Přidat na Seznam.cz