Orchid 3479539 1920 (1)

Zdraví rostliny začíná už v obchodě. Tipy, jak vybrat správnou orchidej

Pokud sháníte krásnou kvetoucí a poměrně nenáročnou rostlinu, měli byste sáhnout po orchideji. Stačí splnit jen několik málo podmínek a můžete se těšit z nádherných květů. Obrovskou výhodou této rostliny je také to, že se skvěle hodí do jakéhokoli interiéru – ať už moderního, nebo rustikálního. Klíčem k úspěchu je vybrat si nejprve nenáročné odrůdy a teprve potom postupovat k náročnějším druhům. 

Jak koupit orchidej?

To, jak bude vaše orchidej kvést, nezáleží pouze na tom, jak o ni budete pečovat. Je velmi důležité, aby vámi zakoupená rostlina byla zdravá. Jak to poznáte? Velkou pozornost věnujte kořenům. Ty by měly být světle zelené, nesmí být shnilé ani suché. Pokud pozorujete změnu barvy na podkladu, je lepší se vzdát nákupu. Přelití orchideje vede k rychlé hnilobě kořenů. Deformované listy nebo křivé okvětní lístky orchideje nejsou dobrým znamením, ale obvykle se jedná o virové onemocnění orchideje.

Mohlo by vás zajímat:  Lázeň oživí pokojové rostliny, lze ji využít i pro dodání hnojiva
Zdroj obrázku: Pixabay

Odrůdy orchideje

Chcete-li, aby období květu vaší orchideje bylo dlouhé, vyplatí se koupit odrůdu s relativně nízkými požadavky. Jsou odolnější vůči chybám při zalévání nebo hnojení. Pro začátečníky bude nejlepší orchidej Phalenopsis, Dendobrium, Cymbidium nebo Cambria. Délka jejich květu je nejméně tři až čtyři měsíce. Dostupné jsou v mnoha barvách – bílé, růžové, fialové, modré, hnědé aj.

Zdroj obrázku: Pixabay

Jak pečovat o orchideje

Pěstovat orchideje není nic těžkého. Optimální teplota pro jejich růst je 20 až 25 °C, což je teplota, která je běžná ve většině domácností. Orchidej preferuje vlhký vzduch, proto se jí bude dařit například v koupelně, za předpokladu, že zde máte okno. Pokud vaše rostlina projevuje známky, že nemá dostatek vlhkosti (konce jejích listů začínají hnědnout), můžete listy jednoduše postříkat vodou (ráno za slunečních dnů). Zálivku provádíme tak, že orchideje vždy po zaschnutí substrátu namočíme do stojaté vody pokojové teploty.

Přidat na Seznam.cz