Blue Tit Cyanistes Caeruleus Sitting Winter Feeder

Naši ptačí přátelé mohou v zimě strádat. Přichystejte jim do krmítka něco na přilepšenou

Pokud máte rádi zvířata, určitě v zimě myslíte i na ptáky, kteří u nás zůstávají celou zimu a nestěhují se do teplých krajin. Připravit pro ně můžete několik druhů krmítek, do kterých budete pravidelně dávat zobání, aby zimu přežili. Co jim ale do krmítka připravit a čemu se vyhnout?

Zapomeňte na chléb a další pečivo, raději dejte ovoce nebo ořechy

Pokud nevíte, co byste ptáčkům do krmítka dali, raději se zeptejte v obchodě. Všichni ale víme, že vhodné není pečivo, které ptákům může uškodit. Raději se zaměřte na sušené ovoce, lojové koule nebo sádlo a obilí. Oblíbenou potravou jsou slunečnicová semínka, dalšími zdroji potravy jsou cereálie, potravinové vločky nebo krupice. Ptákům nevadí, že se do těchto potravin dostali moli, a tak je zbytečně nevyhodíte.

Mohlo by vás zajímat:  Obyčejný čaj dokáže na zahradě i doma zázraky, použití je přitom snadné
Zdroj obrázku: Freepik

Pokud se rozhodnete ptáky krmit, měli byste tak činit po celou dobu, kdy je venku mráz. Ptáci si rychle zvyknou na přísun potravy, a pokud byste s tím najednou přestali, mohli by uhynout. Na co si ještě dát pozor při krmení ptáků? Nutné je zavěsit krmítko tak, aby se k němu nedostalo jiné zvíře. Veverky rády kradou potravu z krmítek, kterou si odnesou do svého hnízda.

Dávejte si pozor na množství, raději dejte méně

Pokud do krmítka nasypete mnoho krmení, může hnít a plesnivět a ptákům může uškodit. Jestli máte krmítko blízko domova, raději tam zavítejte vícekrát, poznáte tak, jestli máte potravu ubrat nebo naopak přidat. Kromě slunečnice jim dejte proso, mák nebo lněné semínko, rádi mají také jádra vlašských nebo lískových ořechů, které nadrťte.

Mohlo by vás zajímat:  Šťavnatá ředkvička nesmí v jarním jídelníčku chybět. Pročistí tělo a rozjasní pokožku

Kromě toho můžete přidat také nakrájená jablka, ovesné vločky, ptáci nepohrdnou ani syrovým masem, nastrouhanou mrkví nebo tvarohem. Můžete jim dát na přilepšenou neslané a neškvařené sádlo nebo lůj. V obchodech můžete koupit již hotové směsi, které jen stačí do krmítka nasypat. Lojové koule jsou velmi oblíbené, protože je můžete zavěsit kamkoliv na větve stromů.

Zdroj: https://www.birdwatchersdigest.com/bwdsite/learn/top10/winter-bird-feeding.php
Přidat na Seznam.cz