Wooden Fence Mountains

Turisty přesycené Krkonoše může pomoci zachránit vybudování dalších parkovacích míst

Loni navštívilo Krkonoše dvanáct milionů lidí, masový turismus devastuje nejvyšší české hory. Lidé hledají cesty, jak omezit jejich množství. O tom ve čtvrtek informoval portál Novinky.cz. Je pravdou, že kdo byl v posledních letech v Krkonoších, musel být z těch davů právem šokován. Jak ale celou situaci vyřešit? Zjistit, kdo tu přírodu skutečně ničí.

Jsou turisté a „turisté“

Není turista jako turista. Jedni jsou ohleduplní k přírodě, vědí jak se v ní chovat a svůj výlet berou jako možnost poznat české hory, přírodu a užít si benefitů pobytu v přírodě. Oproti tomu „turisté“ absolvují svou cestu hlavně kvůli pár fotkám na sociální sítě a kvůli odškrtnutí místa, kde také byli. A tito návštěvníci se snaží cestovat tak, aby to pro ně bylo co nejpohodlnější. Jsem přesvědčen, že kdyby to šlo, i na tu Sněžku by vyjeli autem, vytáhli mobil z okénka, udělali fotky výhledů a znovu sjeli dolů.

Mohlo by vás zajímat:  Rebarbora znovu dobývá české kuchyně. Její skvělé účinky na zdraví zná ale celý svět

Udělejme pro ně parkoviště!

A řešení problému s masovým turismem? Je jednoduché. Postavit další, nové parkoviště. Ne, nejde o nesmyslný nápad, ale způsob, který může fungovat. Samozřejmě by se nejednalo o parkoviště pod vrcholem, ale parking vzdálený několik kilometrů od exponovaných turistických míst. Na ta by se turisté buď mohli vydat pěšky, nebo by byl k dispozici shuttlebus. Současná parkoviště by byla jen pro rezidenty či pro rodiče s malými dětmi.

Zdroj obrázku: Freepik

Ztráta komfortu

Co by to pro rádoby turisty znamenalo? Jasnou ztrátu cestovního komfortu. V tu chvíli by si řada z nich uvědomila, že jejich výlet už nebude tak komfortní. Budou muset kus pěšky, nebo autobusem. To samé zpět. A těchto pár detailů může rozhodnout o tom, zda někam vyrazí, nebo zůstanou doma.

Mohlo by vás zajímat:  Lékaři předepisují na vysoký cholesterol léky plné chemie. Ten přírodní pomocník se přitom skrývá na zahrádce

Turismus není o pohodlí

Vášniví cestovatelé vědí, že turismus není vždy o pohodlí. A to jsou ti, o kterých jsem přesvědčen, že našim horám nijak neškodí. Problémem jsou pohodlní turisté z měst, kterým stačí hodit pár klacků pod nohy a v tu chvíli jsou naše nejvyšší hory zachráněny.

Zdroj: Autorský text, https://www.novinky.cz/clanek/cestovani-krkonose-nici-turiste-omezit-je-nelze-40433407

Přidat na Seznam.cz