Nasbírejte si vlastní léčivé bylinky, využít je můžete na mnoho způsobů
Bylinky jsou velmi příjemným zpestřením jídelníčku především díky jejich nevšední chuti a také léčivým účinkům. Některé se konzumují čerstvé, některé sušené a většinu z nich seženeme v lékárně nebo ve specializovaných obchodech se zdravou výživou. Řadu bylinek si však můžeme také nasbírat sami a vyrábět z nich nejen čajové směsi, ale také sirupy, odvary či víno. Ideálními bylinkami jsou například heřmánek, jitrocel nebo pampeliška či kopřiva. Víte ovšem, kdy a jak se mají tyto bylinky sbírat?
Sbírání léčivých bylinek
Bylinky se sbírají nejlépe za teplého počasí – ideální je, pokud je pár dnů sucho, aby se zbytečně nezapařovaly. Sbírají se vždy pouze zdravé části rostliny, a to stonky, listy nebo květy, které se následně macerují nebo suší. Sušení můžete realizovat buď klasicky zavěšením za stonky, rozložením na savý materiál, nebo v peci při 30 °C. Bylinky je možné dále zpracovávat do různých produktů, které umocní jejich léčivé účinky. Pojďme se podívat, na co se hodí jitrocel, řebříček a pampeliška.
Jitrocel
Z jitrocele se sbírají listy, které je vhodné přidávat jako běžnou součást salátů. Čerstvé listy obsahují spoustu vitamínů a pomáhají zlepšovat kvalitu vlasů či pleti, ale také podporují dobré zažívání, zároveň je možné je používat k léčbě vředů. Pokud listy pomelete a smícháte s medem, získáte skvělý sirup, který pomáhá při onemocnění dýchacích cest. Sušené listy lze pak pít jako čaj při střevních potížích.
Řebříček
Řebříček se může používat čerstvý v podobě obkladu – má velmi dobré protizánětlivé a antibakteriální účinky. Nejčastěji se však zpracovává sušením – celá rostlina včetně květů se suší v suchu a temnu. Poté se z rostlinky vyrábí odvar, který pomáhá při žaludečních potížích, nadýmání a problémech se zažíváním. Kromě toho je možné odvar používat také k čištění pleti.
Pampeliška
U pampelišek jsou sbírány květy, listy a kořen. Listy se mohou konzumovat syrové i sušené, jsou velmi užitečné v případě, že potřebujete provést detoxikaci organismu. Z květů se vyrábí víno, které pomáhá při zažívacích potížích – víno připravíte smícháním 250 g květů a 1 kg cukru, 50 g vinných kvasnic a 2 l vody. Po promíchání necháte stát na tmavém místě 3–5 týdnů a poté scedíte.
Zdroj: https://www.storey.com/article/harvest-herbs-medicinal-use/