Vegetable Herb Garden Balcony With Plants Growing Up Sides Generative Ai

Na balkóně lze snadno pěstovat drobné ovoce i zeleninu, praktické jsou také bylinky

Žádný pozemek nebo záhony? To ještě neznamená, že se musíte vzdát pěstování domácí zeleniny, bylinek nebo některých druhů ovoce. I na malém prostoru lze sklízet bohatou úrodu, balkón je pro zřízení minizahrádky naprosto ideální. A kdy jindy začít s pěstováním než na jaře? Právě první teplé sluneční paprsky jsou pozvánkou pro zahájení zahradnických prací. Čím začít a jakým způsobem využít prostor balkónu?

Plánování prostoru

Jakým způsobem pěstovat různé plodiny na balkóně? Zvážit se musí různá řešení, nejsnazší je samozřejmě sadba do běžných květníků, truhlíků nebo nádob s různou hloubkou, ale zahradničení nebrání ani málo místa, protože se může přistoupit k vertikálnímu pěstování rostlin. Pro tyto účely se může použít policový systém nebo treláž s truhlíky ve spodní části. A jaké druhy zeleniny jsou vhodné? Rozhodně rajčata, papriky, hlávkové saláty, z bylinek kopr, petrželka, pažitka, z ovoce pak jednoznačně jahody.

Mohlo by vás zajímat:  Úhlavní nepřítel všech zahrádkářů je v plné síle. Zbavte se mšic konečně jednou provždy
Zdroj obrázku: Freepik

Bylinkový ráj na balkóně

Mít při vaření po ruce čerstvé bylinky je doslova k nezaplacení. Právě utržené chutnají zcela jinak než sušené a dodají pokrmům správný šmak. V malých květnáčcích se dobře uchytí bazalka, tymián, saturejka, majoránka, oregano nebo koriandr. Pěstování bylinek je snadné a není potřeba žádných zkušeností. U zeleniny se doporučuje volit miniaturní odrůdy, které snesou omezený prostor, přitom nabízejí bohatou sklizeň zdravých plodů. U balkónů směřovaných do hlavní silnice nebo vedle rušné komunikace hrozí kontaminace plodů spalinami a těžkými kovy.

Mohlo by vás zajímat:  Chemická hnojiva vůbec nejsou potřeba. Rostlinám lépe prospějí přírodní prostředky

Relax i bohatá úroda

Únik po příchodu z náročné práce nebo úleva od stresové zátěže? Balkónová zahrádka umožňuje spojit příjemné s užitečným, výhodou je pobyt na čerstvém vzduchu. Zahradničení navíc patří mezi vítané relaxační techniky. Rostliny na zahrádce potřebují pravidelně zahnojovat a zejména podpořit každodenní zálivkou. V letním období je potřeba chránit rostliny před přímými slunečními paprsky. Vhodné je pořídit také menší kompostér, který poslouží na odklízení organických zbytků z minizahrádky a z kuchyně, současně se připraví kvalitní domácí hnojivo.

Zdroj: https://naturezedge.com/how-to-start-a-balcony-vegetable-garden
Přidat na Seznam.cz