Hold Microgreen Watercress Hand Germinating Seeds Linen Mats Sprouts Lettuce Other Greens Healthy Vitamin Food Grow Home Hobby Urban Gardening

Řeřichu lze sklízet už za 5 dní. Na parapetu poroste od jara do podzimu

Řeřicha je symbolem jara a blížících se Velikonoc. Dá se vypěstovat i velmi rychle a tak, že ji budete moci sníst i s kořeny. Jak na to?

Snižuje cukr, bělí pleť

Pomáhá při hubnutí a léčbě střevních parazitů. Díky obsahu vitaminu K, manganu a vápníku se doporučuje lidem trpícím osteoporózou. Obsažený jód má příznivý účinek na hypotyreózu, chrom podporuje fungování slinivky břišní. Snižuje hladinu krevního cukru. Obsah luteinu a zeaxantinu chrání sítnici oka před UV zářením. Šťáva získaná z řeřichy má bělicí vlastnosti. Pomáhá zesvětlit pihy a stařecké skvrny.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí bylinné směsi v zimě zahřejí a posílí obranyschopnost těla
Zdroj obrázku: Freepik

Jenom 3 lžíce denně

Stonky řeřichy je dobré stříhat ve výšce cca 5–7 cm, protože starší výhonky mají horší chuť a menší nutriční hodnotu. Hodí se jako posyp na sendviče, do salátů, na vařená a míchaná vejce, k sýrům a tvarohu. Kuchaři ji používají do omáček a polévek. Kvůli možnému podráždění byste jí ale neměli sníst více než 3 polévkové lžíce denně.

Využijte sítko

Sít ji můžete od počátku jara do září, v interiéru po celý rok. Při pěstování bez substrátu ji můžete zkonzumovat celou včetně kořenů. Semena se obvykle vysévají na gázu, lignin nebo vatu do nádoby s plochým dnem. Hodí se i talíř. Namočte semena na 2 hodiny do filtrované, svařené a zchlazené vody. Získají lepkavý gelový povlak, díky kterému od klíčení do sklizně uplyne jenom 5 dní. Do připravené nádoby vložte mírně vlhkou tenkou vrstvu vaty, gázy nebo ligninu a na ni sítko. Semena rovnoměrně rozložte po povrchu tak, aby se navzájem nedotýkala. Postřikovačem je zalijte a opakujte to 2–3krát denně. Dejte nádobu na slunný parapet. Když sazenice dosáhnou výšky cca 3 cm, zalévejte je přímo do substrátu. Nesmí ale stát ve vodě. Doma rostlinám stačí pokojová teplota, venku potřebují alespoň 10 °C. Po 2–3 dnech, kdy se objeví kořeny, snižte hladinu vody pod sítkem. Vzrostlou řeřichu vytáhněte ze sítka, opláchněte ve vodě a servírujte.

Zdroj: https://www.homesandgardens.com/advice/how-to-grow-watercress
Přidat na Seznam.cz