Namnožte si pelargonie pomocí řízkování a ještě více si užívejte rozkvetlý balkon
Pelargonie neboli muškáty jsou velmi oblíbené rostliny. Umisťují se jak na terasy, balkony, altány, tak i do zahrady na plot. Abyste si vytvořili krásnou zahradu plnou rozkvetlých muškátů, můžete si je doma sami namnožit. K množení, tedy řízkování, není třeba použít semena – jen ostrý nůž nebo nůžky. Vůbec nejideálnější čas pro řízkování je na konci léta, ale pokud to uděláte teď a poskytnete pelargoniím správnou péči, můžete se z nich těšit už v létě.
Jak správně pelargonie řízkovat
Pohlídejte si pouze teplotu. Mělo by být 17–20 °C, méně rozhodně ne. Prohlédněte si rostlinu pelargonie a odřízněte větvičku těsně pod očkem. Řez provádějte šikmo a veškeré spodní listy odstřihněte a ponechte pouze ty horní, tj. dva až tři lupínky. Takto připravený řízek byste měli nechat jeden den zaschnout a poté namočit či posypat stimulátorem pro urychlení růstu kořenů. Takové řízky na množení by měly být dlouhé alespoň deset centimetrů, delší být nemusí. Samozřejmostí je vybírat zdravé větvičky. Jakmile větvičku zasadíte do směsi rašeliny nebo listovky a písku v poměru 1 : 1, udržujte substrát provzdušněný a vlhký, nikoliv mokrý. Řízky budou mít kořeny schopné k životu a přesazení do většího truhlíku přibližně za tři týdny. Dopřejte jim substrát pro pelargonie, perlit či písek a kompost v poměru 3 : 2 : 1.
Poslední připomínka
Například u pelargonie páskaté a velkokvěté je ideálnější použít vrcholové řízky, které budou po řádném zakořenění pokračovat dále v růstu. Kdežto jiné druhy pelargonií musí nejdříve vytvořit pupeny, tam to tedy bude trvat déle. Naopak u pelargonií převislých můžete využít jakoukoliv zdravou část stonku či větvičky. Pozor si dávejte pouze na ty velmi dřevnaté, měkké a příliš malé. Celý proces řízkování je velmi jednoduchý, levný a poměrně rychlý.
Zdroj: https://tt.virtualme.info/1587-pelargonium-care-and-reproduction-at-home.html