Flower 3571338 1920

Jak nejlépe zazimovat muškáty a pelargonie z balkonu, aby příští rok kvetly

Oblíbené pelargonie neboli muškáty pěstuje řada českých zahrádkářů. V současnosti existuje na 300 druhů pelargonií různých barev a velikostí, může se jednat o jednoleté i vytrvalé rostliny, na zahradách pak většinou máme polokeře či keře. Původně jihoafrické rostlině se u nás skvěle daří, na zimu byste jí však přeci jen měli dopřát speciální péči. Zejména pokud pěstujete rostliny na balkoně.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pelargonie jsou teplomilné

Ze své rodné Afriky si totiž téměř všechny kultivary pelargonií odnesly teplomilnost, česká zima jim vadí. Na balkóně by vám tak pravděpodobně uhynuly, i kdyby nadcházející zima byla na české poměry nezvykle mírná. Většinu druhů pelargonií nezvratně poškodí teploty kolem -3 °C, a pod tuto hodnotu klesají noční teploty po většinu zimy. Pokud o své pelargonie nechcete přijít, budete je muset zazimovat někde uvnitř. A bude třeba připravit jim vhodné podmínky.

Mohlo by vás zajímat:  Když muškáty trucují a nechtějí kvést, přichází na pomoc známý plevel. Balkon bude obsypaný květy

Přesazování je obecně prospěšné

Přesazování má ještě jednu velkou výhodu – pokud ho budete dělat správně, prodlouží vašim rostlinkám život. Asi se setkáváte s tím, že i relativně mladé pelargonie po několika málo letech jako by ztrácely sílu, jejich výhonky i květy jsou stále menší a květiny na pohled vypadají, že chřadnou. Pravidelné přesazování je dokáže oživit.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak pelargonie zazimovat

Pro zazimované rostlinky vybírejte světlou, ale chladnou místnost. Nejvhodnější jsou například nevytápěné zimní zahrady, ale ty nejsou v České republice příliš obvyklé. Nahradit je tak může například zazimování uvnitř chaty či chalupy v případě, že zde můžete nechat mírně zapnuté topení. Ideální teplota pro zazimované pelargonie je 5-10 °C, kromě toho potřebují alespoň 5 hodin přirozeného denního světla denně. Při přesazování je dobré pelargonie také ořezat:

  • Všechny výhonky zkraťte na délku 15-20 cm
  • Odstraňte zažloutlé listy a odrostlé květy
  • Ranky ošetřete emulzí na poraněné květiny
Přidat na Seznam.cz