Green Apples With Red One Apple Juice Top View Cloth Wooden Background

Jablečný ocet ocení především ženy. Domácí maska rozzáří pleť a posílí vlasy

Jablečný ocet se do povědomí strávníků dostává až v posledních letech, má zajímavou chuť a přináší spoustu zdravotních benefitů. Delikatesa z jablek vynikne v kombinaci se zeleninou i masem, navíc napomáhá zrychlit metabolismus a posiluje obranyschopnost těla. Právě jedinečné vlastnosti jablečného octa umožňují jeho použití nejen v gastronomii, ale také pro kosmetické účely, pro dezinfekci povrchů nebo pro hygienu. Jak netradičně využít potenciálu jablečného octa?

Dar z jablek

Jablečný ocet se vyrábí kvašením jablek, jedná se o roztok kyseliny octové. Během kvašení se nejprve přeměňuje cukr na alkohol, následně dochází ke vzniku kyseliny octové z etanolu. Jablečný ocet není žádnou novinkou, o procesu výroby a jeho zázračných účincích měli povědomí už ve starověku. V současnosti se nejčastěji používá pro zvýraznění chuti a jako přísada do různých pokrmů, umí také konzervovat. Je zdrojem vitamínů (C, B), minerálů, enzymů, pektinů a polyfenolů. Jablečný ocet má antibakteriální, antioxidační a dezinfekční účinky.

Mohlo by vás zajímat:  Během zimních měsíců můžeme doma pěstovat mnoho oblíbených okrasných rostlin a bylinek
Zdroj obrázku: Freepik

Při dietách i pro zpomalení stárnutí

Proč sáhnout po jablečném octu? Bezesporu je vhodným doplňkem při dietách, protože je nízkokalorický, k tomu pomáhá zrychlit metabolismus. Pozitivně působí na detoxikaci organismu a zrychluje fungování střev. Může se používat jako omlazující prostředek, protože zpomaluje stárnutí buněk. Pro zvýšení elasticity pokožky se doporučuje výživná pleťová maska. Její příprava je snadná. Rozmixuje se omytá salátová okurka s trochou jablečného octa a aplikuje se na pokožku, nechá se působit asi 20 minut, poté se omyje vlažnou vodou. Pleť bude okamžitě jasná a příjemně hydratovaná.

Mohlo by vás zajímat:  Zkušený zahrádkář nikdy nevyhazuje kartonové krabice. Pomůžou bojovat proti plevelu i k bohatší úrodě

Kúra na vlasy i namísto ústní vody

Jablečný ocet obsahuje prospěšné enzymy a antioxidanty, proto se používá pro zlepšení stavu vlasů a pokožky hlavy. Maska se připravuje ze dvou lžic jablečného octa a jedné lžičky olivového oleje. Vymíchaná směs se nanáší na vlasy a nechá asi 10 minut působit, po umytí se budou vlasy krásně lesknout. Jablečný ocet vyniká též dezinfekčními účinky, proto se může používat při očistě dlaždic a spár v koupelně. Výtečně funguje jako kloktadlo a domácí ústní voda. Dvě lžíce octa a lžíce soli se smíchají a roztokem se vyplachují ústa od bakterií, bonusem jsou i viditelně bělejší zuby.

Zdroj: https://www.allure.com/story/apple-cider-vinegar-skin-hair-benefits
Přidat na Seznam.cz