Repotting Zamioculcas Plant Modern Pot Zz Plant Leaves New Pot Wooden Floor Houseplant

Na zamiokulkas můžete klidně zapomenout. Bez zálivky vydrží i dva měsíce

Zamiokulkas neboli kulkas zamiolistý je jedinečná okrasná rostlina, kterou poznáme podle lesklých a pevných listů. Dobře snáší stinná stanoviště a je odolná vůči suchu. Je to jedna z nejméně náročných rostlin na pěstování, ale navzdory tomu se mohou objevit problémy, které končí zastavením růstu, nebo dokonce úhynem.

Má rád sucho

Zamiokulkas je vytrvalá zelená rostlina, jejíž domovinou je východní a jihovýchodní Afrika, především Tanzanie. Roste v horských savanách, kde jsou půdy extrémně chudé na živiny. Svým vzhledem připomíná kapradiny a palmy, ale není s nimi nijak příbuzný. Jedním z nejčastějších problémů při pěstování v našich podmínkách bývá žloutnutí listů.

Mohlo by vás zajímat:  V zimních měsících jsou rostliny oslabené a vydané napospas škůdcům. Zachraňte je včas

Rostlina žloutnutím reaguje na přílišnou vlhkost vzduchu. Bohužel jakmile k tomu dojde, neexistuje způsob, jak původní zelenou barvu obnovit. Rostlina nepotřebuje častou zálivku, nedostatek vody jí nijak nevadí a svůj vzhled si udrží klidně i dva měsíce od posledního zalití. Je to tedy ideální pokojovka pro zapomnětlivé pěstitele.

Zdroj obrázku: Freepik

Ideální rostlina na stinné stanoviště

Rostlině se daří na polostinných nebo stinných místech, takže může růst i v koupelně. Ideální teplotou je pro ni 22 až 25 °C. V období od dubna do září je vhodné zamiokulkas každé dva týdny přihnojit. K tomuto účelu použijte hnojivo na zelené pokojové rostliny. Díky tomu bude vyvíjet stále nové, krásně zelené listy.

Mohlo by vás zajímat:  Rostliny, které svými květy vykouzlí z domova exotický kout plný barev

Pokud dodržujete všechna pravidla, ale rostlina přesto přestala růst, důvodem může být nesprávné pH půdy, malý květináč, ale i příliš málo světla nebo špatné roční období. Připravit si také můžete jednoduché želatinové hnojivo – stačí rozpustit lžičku želatiny ve sklenici horké vody a důkladně promíchat. Poté přidejte tři šálky studené vody a rostlinu zalijte. Opakujte každý měsíc. Želatina je zdrojem dusíku, který pomáhá rostlině vyvíjet kořeny, zpevňuje listy a stimuluje růst nových.

Zdroj: https://www.thesill.com/blog/how-to-care-for-zz-zamioculcas-zamiifolia
Přidat na Seznam.cz