Cacti 1845159 1920

Květiny v obchodě mohou být lákavé a levné, obezřetnost je však na místě

Rostliny v květináčích jsou v poslední době velmi oblíbené. Není to jen metoda ozdobení interiéru, rostliny navíc čistí vzduch od toxinů a zlepšují vlhkost uvnitř v bytě. V minulosti byly květiny dostupné jen v květinářstvích, ale nyní je můžete zakoupit také v supermarketech. Možná vás nalákají na skvělou cenu, při pořizování však dbejte několika doporučení, abyste si nekoupili rostlinu, která za několik dnů uhyne.

Rostliny z obchodu si pečlivě prohlédněte

Jestli se vám v obchodě bude líbit nějaká rostlina, zkontrolujte její celkový stav. Nutností jsou pevné, zelené a zdravé listy. Zvadlým listům je nutné se vyhnout, může to být důvodem nedostatku vodu nebo naopak přelití. I takové rostliny sice můžete zachránit, ale uvnitř kořenů se mohou vyskytovat plísně.

Mohlo by vás zajímat:  Při péči o pokojové rostliny se nesmí zapomínat na jeden důležitý krok
Zdroj obrázku: Pixabay

Dávejte si při výběru pozor na zabarvení listů. V případě vyblednutí rostlinu nekupujte. Může za to nedostatečné množství chlorofylu, ale stačí aplikovat dávku hnojiva na substrát, aby nové listy už byly zelené. Může to být první příznak plísňového onemocnění a je těžké rostlinu vyléčit. 

Rostliny v obchodě také mohou být napadeny různými škůdci a parazity, které si přinesete domů a rychle napadnou také ostatní rostliny. Nebezpeční jsou červy a roztoči. Pokud jste ve stánku našli rostlinu napadenou škůdci, je lepší zde vůbec nic nekupovat, protože není jisté, jestli už nejsou napadané také ostatní rostliny, které jsou okolo ní vystavené. 

Mohlo by vás zajímat:  Pokojovou rostlinou roku 2021 je maranta. Pomůže zklidnit psychiku v této náročné době

Přečtěte si, o jakou rostlinu se jedná a věnujte pozornost půdě

Jestli si jdete koupit rostlinu, kterou bezpečně poznáte, nemusíte znát její údaje na obalu. Ale pokud vás zaujal neznámý exemplář, který nemá označení, raději ho nekupujte. Každá květina by měla obsahovat základní údaje o pěstování, součástí by měl být také latinský název. Někdy stačí obyčejný název rostliny, protože si další informace můžete vyhledat sami například na internetu.

Zdroj obrázku: Pixabay

Rostliny, které jsou v obchodech k prodeji, mají většinou substrát, který se používá pro masovou kultivaci. Měl by být vlhký, ale ne příliš. Pokud vidíte, že má květina v květináči hodně vody, musíte si dát pozor, aby neměla shnilé kořeny. Když si rostlinu zakoupíte, měli byste ji ihned přesadit do nového květináče a půdy.

Přidat na Seznam.cz