Herbs 2523119 1920

Na zimu se předzásobte bylinkami. Pomohou při nemoci i v kuchyni

Možná jste už na vlastní kůži zažili sílu bylinek. Pokud na jejich moc nedáte dopustit, nezapomeňte si udělat pořádné zásoby na zimu, ať vám nechybí potřebná pomoc pro vaše zdraví.

Bylinky můžete využít k tvorbě sirupů, domácích čajových směsí nebo při vaření či jako dochucovadlo nebo koření. Při sběru ale nezapomeňte dodržovat zásady sběru:

  • Vždy sbírejte na čistém stanovišti.
  • Nikdy nesbírejte okolo rušných komunikací, kde hrozí kontaminace škodlivinami.
  • Při pěstování nepoužívejte chemická hnojiva a syntetické přípravky.
Mohlo by vás zajímat:  Fíkus benjamin je náladová pokojovka, která se ale může stát skutečnou ozdobou interiéru

Využijte bylinky, jak to jen jde

Nepotřebujete desítky různých bylinek, mnohdy vám postačí i jen jedna a máte skvělé koření na maso, do omáček nebo i do sladkého pečiva. Skvělou volbou, jak bylinky zužitkovat, je také vyrobit si vlastní kořenící směsi, které vám vystačí na celou zimu. Při přípravě kořenících solí se zaměřte nejen na kvalitní bylinky, ale také na výběr vhodné soli, která je bude konzervovat. Ideální je třeba ta himalájská, která je i skvělým zdrojem jódu.

Mohlo by vás zajímat:  Křen si rozhodně zaslouží víc pozornosti. Nevyužít jeho potenciálu by byla velká chyba

Můžete zkusit vytvořit vlastní italskou nebo provensálskou směs. Ty vám pak poslouží při přípravě masitých i zeleninových jídel. Výborným tipem je ale i vlastní směs na pomazánky. Po celou zimu si tak uchováte krásné vzpomínky na léto.

Jak na to?

Připravte si:

  • polévkovou lžíci česneku medvědího
  • polévkovou lžíci sušené natě dobromyslu
  • polévkovou lžíci tymiánu
  • polévkovou lžíci měsíčku lékařského

Tuto směs pak stačí vždy přisypat k pomazánkovému máslu, tvarohu nebo cottage sýru a máte skvělou svěží pomazánku na večeři nebo svačinu.

Mohlo by vás zajímat:  4 varovné signály, že jste potkali sňatkového podvodníka
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nálevy, které vás zbaví nemocí

Na zimu se určitě budou hodit bylinkové směsi určené na výrobu bylinných nálevů. Ty vám mohou pomoci zbavit se nachlazení, upevnit imunitu nebo i pomoci s jinými zdravotními neduhy. Při práci s bylinkami ale buďte obezřetní – jen některé nálevy lze užívat preventivně, po jiných sáhněte jen v případě problémů.

Přidat na Seznam.cz