Woman Sweeps Floor Greenhouse

Jaro se blíží a s ním i první práce na zahradě. Péči si zaslouží stromy, keře i trávník

Po zimě je potřeba dát vše na zahradě do pořádku. Nachystat a seřídit si pracovní nářadí, jako jsou hrábě, vidle, nůžky, či zprovoznit kolečka a trakaře. Pokud meteorologové nepředpovídají silné mrazy, můžeme se pustit do práce s rostlinami. Vhodnou činností je například odkrytí zazimovaných rostlin. Ideální je tyto práce provádět tehdy, je-li pod mrakem. Jemné, nově rašící lístky tak nespálí přímé slunce.

Jaké rostliny můžeme zastříhávat?

Keře, jako jsou angrešty, borůvky, rybízy či maliníky, můžeme zastřihnout. Také stromy jako jabloně, hrušně a druhy odolnější chladu můžeme zařezávat. Z těchto rostlin je vhodné odstranit zaschlé, nemocné či polámané větve po zimě. Zastřihnutím rostliny nic nepokazíte, naopak zajistíte rostlině dostatek sil pro rozvoj bohatého květenství. Je také vhodný čas přihnojit tyto keře a stromy. Ideálním hnojivem je hotová kompostová zemina, kterou oddělte od té dosud nezkompostované. Tímto substrátem pohnojte keře a stromy a poté jim dopřejte dostatek vláhy.

Mohlo by vás zajímat:  Hydroosev
Zdroj obrázku: Freepik

Jaké rostliny na začátku jara sázet a s jakými počkat?

Zasaďte některé cibuloviny (jako jsou jiřiny či begónie) do nádob. Na zahradu je však vysaďte až koncem května. Do té doby je dejte na verandu nebo za okno. Cibuloviny vám krásně zakoření a začnou růst. V květnu tak vysadíte sazenice, které budou plné síly. Pokud byste je dali rovnou do země, je zde velká pravděpodobnost, že by vám je zničil mráz nebo by je sežrali hlodavci.

Mohlo by vás zajímat:  Sice páchne, ale také nahradí mnoho chemických léků. K pěstování postačí trocha vody na parapetu

Také o trávník je čas se postarat!

Máte rádi krásný upravený trávník? Pokud ano, sami dobře víte, že o takový trávník je potřeba se dobře postarat. Pokud se i po zimě objeví nedokonalosti, je vhodná doba s tím něco udělat. Máte-li v trávníku suchá či holá místa, kupte semena a zasejte je. Důležité je, že tato semena nesmí zaschnout. Semena musíte často zalévat a nejlépe zasadit centimetr pod zem. Pokud je potřeba trávník provzdušnit, využijte vertikutátor nebo vidle. Trávníku také prospěje, pokud mu po zimě dopřejete dostatek hnojiva.

Zdroj: https://www.countryfile.com/wildlife/trees-plants/jobs-for-the-garden-this-winter/
Přidat na Seznam.cz