Man 791505 1920

Na příští rok buďte připraveni. Při grilování nezapomínejte na dostatek kávy

Letní grilování, nebo třeba jen táborák s opékáním buřtů a později i brambor v popelu. To je něco, bez čeho se prázdniny či dovolené neobejdou. Ale oblíbená aktivita má jednoho otravného škůdce, na kterého nefungují ani drahé postřiky, ani všemožné ochranné náramky. Obyčejný komár dokáže z večerní pohody udělat peklo, zejména pokud se nacházíte někde poblíž řeky, rybníka či potoka. A ty jsou v České republice prakticky všude.

Komáři letí za nosem, ne za světlem

Obvykle se říká, že komáři jdou za světlem, ale není to tak úplně pravda. Světlo sice komáry skutečně přitahuje, hlavním lákadlem jste ovšem vy, respektive váš pot. Samice komára (samci krev nesají) je schopna ucítit lidský pot i na vzdálenost dvaceti metrů. To je sice obdivuhodné, protože vzhledem k velikosti komára jde o podobný výkon, jako kdybyste vy cítili vůni grilovaného masa ze vzdálenosti dvaceti kilometrů, ale je to také na výsost otravné.

Mohlo by vás zajímat:  Vědci sestavili nejzdravější jídelníček, který sníží riziko předčasného úmrtí. Jednoduchá pravidla může dodržet každý

Takto citlivý čich je zároveň hlavním důvodem, proč prakticky žádný repelent či jiný přípravek na komáry nefunguje. Člověk se v létě obvykle potí tolik, že jeho pachová stopa rychle překryje prakticky cokoli, co se proti komárům běžně využívá. Abyste se jich zbavili, museli byste přijít s nějakou komáří alternativou granátu se slzným plynem. A táborák či grilování v oblaku repelentu pochopitelně není ničím příjemným.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Káva komárům nevoní

Naštěstí nemusíme pro pomoc utíkat k chemickým jedům, existuje mnohem elegantnější a dostupnější řešení. Můžete si pomoci kávovou sedlinou. S instantní kávou bohužel neuspějete, protože vám nebude hořet.

  • Vezměte zhruba 50 g kávové sedliny. Pokud je ještě vlhká, nechte ji vysušit na slunci nebo, pokud už zapadlo, u ohně.
  • Sedlinu nahrňte na hromádku doprostřed talíře nebo misky a vhoďte do ní žhavý uhlík.
  • Vysušená káva sice shoří rychle, ale odér, který vydává, se ve vzduchu udrží i dlouho poté, co dohoří.
Mohlo by vás zajímat:  Hmyz z domácnosti vyženou nejlépe přirozené prostředky, které mu nevoní

Efektivní a ekologický pesticid

Spálenou kávu pochopitelně ucítíte i vy, ale na rozdíl od přípravků proti komárům je její vůně lidem příjemná. Komáři navíc nejsou jediným hmyzem, který káva, respektive její vůně odrazuje. Naopak, lze říci, že kávová sedlina je velmi efektivní a ekologický pesticid. Pokud nespálenou kávu vysypete kolem svých okrasných květin nebo zeleniny, hmyzí škůdci se jim budou vyhýbat.

Přidat na Seznam.cz