Close Up Sleepy Beautiful Cat

Nemoci se nevyhýbají ani domácím mazlíčkům. Některé typy se mohou přenést na člověka

Čas od času onemocní každý, ale choroby se bohužel nevyhýbají ani domácím mazlíčkům. U nich je zjištění stavu o to těžší, že neumí mluvit. Je tedy nutné sledovat různé příznaky, které mohou napovědět, co se čtyřnohému příteli děje. Vždy záleží na chovateli, jak vyhodnotí netypické chování nebo například nechuť k jídlu. Při zhoršení je pak nutné navštívit veterináře. Jaké jsou nejtypičtější choroby domácích mazlíčků a jakým způsobem se léčí?

Nedostatek chuti k jídlu jako signál

Je jen unavený, nebo jej trápí něco vážnějšího? U psa, stejně jako u jiných zvířat, lze prvotní příznaky přehlédnout, ale je nutné věnovat pozornost nechutenství. Zvíře může ztratit chuť k jídlu a neoslovují jej ani pamlsky, k tomu vydává nepřirozené zvuky nebo vyje. Je také možné, že si pes nebo kočka lehají do nepřirozené polohy, protože si tímto ulevují od bolesti. Mezi další časté příznaky onemocnění patří potíže s dýcháním nebo zpomalené reakce, což je impuls k návštěvě veterináře. O jaké nemoci může jít?

Mohlo by vás zajímat:  "Chtěla jsem vás podpořit, ale v supermarketu nakoupím lépe a levněji," vytkla jsem prodejci zeleniny

Kočičí rýma

Infekční rinotracheitida nebo také herpesvirová infekce koček se laicky nazývá kočičí rýma a je častým onemocněním postihujícím horní cesty dýchací. Mezi další příznaky patří slintání, vysoká teplota, záněty očí a únava, nemoc se nejčastěji projevuje u koťat.

Psinka

Jedná se o virové onemocnění, které nejčastěji postihuje psy, problematické je pro štěňata a oslabené jedince. Mezi příznaky patří nechutenství, záněty sliznic a horečka, symptomy mohou připomínat zápal plic. Psa navíc může trápit vyrážka nebo nadměrné línání, mohou se objevit zánětlivé boláky.

Mohlo by vás zajímat:  Květiny mohou vnést do domova radost a štěstí, některé ale přinesou jenom problémy
Zdroj obrázku: Freepik

Kočičí mor

Kočičí mor neboli panleukopénii způsobují parvoviry, které napadají mladé kočky a koťata. Mezi typické projevy patří nechutenství, trávicí potíže, zvracení a průjem. Neléčený průběh může skončit pro zvíře fatálně.

Borelióza

Onemocnět boreliózou mohou nejen lidé, ale také zvířata. Mezi nejčastější příznaky patří opětovně nechutenství, které doprovází horečky a bolesti svalů a kloubů. Psa nebo kočku mohou trápit různé kožní problémy.

Parazitární onemocnění

Stejně jako lidé i domácí mazlíčci mohou onemocnět různými parazity, nejčastěji po kontaktu s nemocným zvířetem nebo po konzumaci masa s larvami. Domácí zvířata se musí proto pravidelně odčervovat pomocí přípravků z lékárny, doporučuje se každé tři měsíce.

Mohlo by vás zajímat:  Jak bojovat proti slimákům

Nebezpečí pro těhotné a kojence

Jsou nemoci zvířat přenositelné na člověka? Bezpochyby je nutná obezřetnost, protože zvířata mohou být přenašeči nemocí, které ohrožují i lidi, včetně vztekliny, toxoplazmózy nebo parazitů, jako jsou různé druhy tasemnic. Opatrně si musí počínat zejména těhotné, nebezpečné jsou nemoci od zvířecích přátel také pro kojence a malé děti.

Zdroj: https://www.prnewswire.com/news-releases/top-10-most-common-medical-conditions-for-dogs-and-cats-300065935.html
Přidat na Seznam.cz