Silverfish 61638 1920

Nepříjemných rybenek v domácnosti se zbavíte pomocí brambor, i eliminací těchto potravin

Rybenky domácí jsou nezvanými hosty v mnoha domácnostech. Tato malinká, kluzká stvoření se pohybují rychlostí blesku a je velmi těžké se jich zbavit, jakmile domácnost napadnou. Poradíme vám, kde se před vašimi zraky nejčastěji schovávají, a když už váš domov napadnou, jak se jich nejrychleji zbavit.

Milují vlhké prostředí

Tento drobný stříbrný hmyz miluje vlhké prostředí a proniká do vašeho domu prasklinami a otvory. Teplé a vlhké prostředí pro něj představuje příjemný domov, proto se snažte co nejvíce snižovat vlhkost v domě. Tím předejdete nejen návštěvě rybenek ve vaší domácnosti, ale navíc tím zamezíte vzniku plísní.

Mohlo by vás zajímat:  Škůdci ohrožují i domácí rostliny. Všechny květiny zachrání pouze včasný zásah

V úkrytu jsou vynalézavé

Rybenky často najdete na podlaze své koupelny, nejčastěji ve spárách mezi dlaždicemi. Můžete na ně narazit ale také ve vaně. Naštěstí se neumí dobře pohybovat po kluzkém povrchu, takže když se pokoušejí vylézt do vany nebo z ní, často sklouznou zpět dolů.
Rády se schovávají i pod laminátové a parketové podlahy nebo do puklin ve zdi.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

V domácnosti mohou napáchat škody

Rybenky sice nepřenáší choroby, nicméně mohou zhoršovat alergie. Jejich přítomnost se může projevovat například slzením očí nebo rýmou. Také mohou napáchat škody ve vaší spíži, napadají například:

  • výrobky obsahující sacharidy a škroby,
  • mouku, cukr a jiné uskladněné potraviny,
  • pořádají kousíčky papíru,
  • mohou se pustit i do lepidel.
Mohlo by vás zajímat:  Nepříjemný malý a kousavý hmyz se může ukrývat i na místech, kde ho málokdo čeká

Zabraňte jim domů vůbec vstoupit

Je jednodušší jim zabránit do domu vůbec vstoupit než se jich poté zbavovat. Ujistěte se, že se co nejvíce vyhýbáte vlhkosti větráním. Například oděvy nechte před uskladněním dobře vyvětrat třeba na balkóně. Pokud s vlhkostí v domě bojujete dlouhodobě, použijte regulátor vlhkosti. Po vytírání podlahy ji nenechávejte příliš dlouho mokrou a raději ji vytřete dosucha, především při okrajích a v rozích.

Jak se jich jednoduše zbavit?

Proti rybenkám pomáhají brambory, můžete je tedy rozmixovat a rozetřít na kousky papíru, které zanecháte na podlaze. Do této bramborové kaše se zahrabou a ráno jen papírek vyhodíte do kontejneru. Trochu dražší, ale také účinná varianta, jsou vanilkové lusky. Vanilce se totiž rybenky vyhýbají. Její kousky rozmístěte tam, kde se rády vyskytují a několik dnů počkejte. Pokud nic z toho nezabírá, posledním řešením jsou jistě chemické přípravky proti škůdcům.

Přidat na Seznam.cz