Orchid 3479539 1920 (2)

Mýty o orchidejích z nich dělají náročné rostliny, podle pěstitelů je péče hračkou

 Je známo, že zalévání orchidejí je spojeno s největšími chybami, které při pěstování děláme. Na co byste si tedy měli dát pozor? Není to až tak složité, jak si mnozí myslí. Stačí základní postupy a květině by se mělo dokonale dařit.

Jak orchideje zalívat? 

Kořeny by neměly přijít do styku s vodou, protože by to způsobilo jejich hnilobu. Proto vysazujeme orchideje do vhodného substrátu, který by měl vodu odvádět. Nikdy nelijte vodu na listy, tím můžete také způsobit hnilobu rostliny. K zalévání orchidejí je nejlepší voda pokojové teploty. Orchideje byste měli zalévat, když vám bude připadat květináč suchý. To lze snadno zkontrolovat zvednutím květináče, měl by se zdát lehký. Rostlinu stačí zalévat jednou týdně. Čerstvě znovu zasazené orchideje zalívejte častěji a orchideje, které jsou v chladnějších místnostech, zalévejte méně často, například každých 10 dní. Orchidej můžete nechat pod tekoucí vodou asi na 2-3 minuty tak, aby voda tekla ven, ale nesměrujte proud vody na listy. Nebo ji můžete zalévat stejným způsobem jako jiné rostliny pomocí konve přímo na místě, jen dávejte pozor, abyste vodu nelili na listy.

Mohlo by vás zajímat:  Želatina pomůže zamiokulkasu zakořenit a podpoří jeho zdraví
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Kdy orchideje zalívat? 

 Orchideje se doporučují zalívat ráno. Díky tomu mají dostatek času na uschnutí před chladnějším večerem. Je nesmírně důležité si rostliny všímat. Pokud orchidej vstoupí do růstové fáze a nedodáte jí dostatek živin, květy se neobjeví a rostlina odumře. To je docela častá chyba. Navzdory skutečnosti, že se jedná o rostliny s nízkými nároky, je nemožné vzdát se výživy. Správná výživa je pro rostliny důležitá stejně jako správná strava a vitamíny pro lidskou výživu. Pokud jsou orchideje v klidovém období, nevyžadují hnojení, ani časté zalévání.

Mohlo by vás zajímat:  Také bylinky koupené v supermarketu mohou vydržet a růst po celý rok
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jaký vybrat substrát? 

Orchideje potřebují substrát, ve kterém dobře cirkuluje vzduch, vlhkost se v něm dlouho nedrží a kořenům poskytuje dobrou oporu. Vhodné substráty jsou z borové kůry, rašeliníku, sušených kořenů, korku a hrubého štěrku. 

 

Přidat na Seznam.cz