Pink Orchid Flowers Brown Background

Klíčem k bohatě rozkvetlým orchidejím je správná zálivka. Tyto exotické krásky mají specifické požadavky

Orchideje patří mezi nejoblíbenější pokojovky v tuzemsku, které ocení každá žena. Fungují jako univerzální dárek, kterým se obdarovávají dívky a dámy u příležitosti svátku, narozenin nebo jen tak. Jsou rovněž populárními živými dekoracemi, které zkrášlují domovy. Pěstitelé se jimi pyšní na parapetech oken nebo v zimních zahradách. Orchideje nejsou náročné na péči, ale vůči jiným pokojovkám mají přece jen své potřeby. Pozor je nutné dbát zejména na zalévání.

Orchidej jako oblíbená pokojovka

Mají atraktivní, až exotický vzhled s puncem luxusu. Ještě před několika dekádami se nedaly orchideje běžně koupit, a patřily dokonce mezi exkluzivní květiny pro vyvolené. Dnes jsou orchidejemi napěchované regály v běžných obchodech, k dostání jsou v hobbymarketech i v zahradnických centrech. Tyto rostliny rostou v přirozeném prostředí v tropických lesích Střední a Jižní Ameriky, Austrálie nebo Asie. Jedná se o epifyt, rostlinu, která roste v korunách stromů, ale neparazituje na nich.

Mohlo by vás zajímat:  Rostliny v ložnici nesmí chybět, vyčistí vzduch a postarají se o klidný spánek
Zdroj obrázku: Freepik

Dlouhá doba kvetení

Mají krásný vzhled, který umocňuje ještě dlouhá doba kvetení. Mohou těšit až šest měsíců, přičemž květy nemění svou barvu nebo velikost, jsou složené vždy ze tří okvětních lístků a tří kališních lístků různých barev včetně bílé, žluté, krémové, fialové, modré nebo růžové. Výjimkou nejsou ani žíhané nebo vícebarevné exotické krásky. Orchideje nesnesou průvan nebo změny teplot, potřebují pravidelnou zálivku. Při přemokření mohou uhnít, proto je nutné sledovat stav kořenů. Potřebu zálivky signalizuje stříbrné zabarvení.

Mohlo by vás zajímat:  Banánové hnojivo podpoří monsteru v růstu

Jak zalévat orchideje

Orchideje se mohou zalévat dvěma metodami. První z nich je klasicky z konvičky, přičemž je nutné vyvarovat se polití listů nebo květů. Zalévat se musí v ranních hodinách, za slunečních paprsků může dojít k popálení rostliny. Dalším způsobem je zalévání ponorem do nádoby s vodou asi na 30 minut. Po vyjmutí se musí nechat kořeny okapat. Neméně důležitá je voda, která se k zalévání používá. Musí mít pokojovou teplotu, nedoporučuje se voda z kohoutku, nejideálnější je dešťovka, případně demineralizovaná nebo destilovaná voda. Problematická je tvrdá voda s přemírou minerálů, které poškozují kořeny. Voda z kohoutku se může použít pouze za předpokladu, že se převaří a nechá zchladnout.

Zdroj: https://www.costafarms.com/get-growing/news/how-to-water-your-orchid
Přidat na Seznam.cz